Opozice: Plán obnovy musí být v souladu s cíli Evropské unie

foto Odraz větrné turbiny na solárních panelech, energie větrná, solární - ilustrační foto.

Praha - Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie, projednat by se měl v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k tomuto tématu to řekli zástupci opozičních Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Vláda podle nich přípravu a konzultace plánu podcenila. První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě uvedl, že kabinet zřejmě trestuhodně selhal v plánování tohoto projektu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že připraveno je 172 miliard korun, ačkoli původně se předpokládala částka o deset miliard vyšší. Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizaci, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence. Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení plánu konec dubna.

"Cílem fondu není záplata děr ve veřejných rozpočtech nebo třeba přihrávat dotace největším hráčům z tradičního průmyslu, ale naopak podpořit třeba malé a střední podniky, start-upy, udržitelnou ekonomiku, aby byla konkurenceschopná i v budoucnosti," řekl pirátský poslanec František Kopřiva. Vláda by plán měla konzultovat také se zástupci soukromého sektoru, samospráv a regionů, míní.

Opoziční subjekty budou navrhovat při dnešní debatě na plénu Sněmovny usnesení vyzývající k tomu, aby plán obnovy byl v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli EU, aby kabinet poslal plán do řádného meziresortního připomínkového řízení, aby byl plán projednán v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Strany jsou případně ochotny k diskusi o posunutí termínu odevzdání plánu například o měsíc, aby se stihly zapracovat připomínky.

"Je rozdíl, jestli peníze použijete například na nákup kvantových počítačů, jak to chce Německo, které ochrání kritickou infrastrukturu před kybernetickými útoky a umožní jim sestavit krizové plány v době mimořádných situací, nebo jestli to využijete na digitalizaci archivu, jak to navrhovala Česká republika. Není digitalizace jako digitalizace," poznamenal předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Podle Heleny Langšádlové (TOP 09) je v plánu špatně nastavena sociální politika. "Návrh je velmi špatně nastaven z toho důvodu, že jsou tam prostředky z evropského sociálního fondu kráceny o 15 procent a navíc se počítá s tím, že by příjemci prostředků museli mít spolufinancování. To pro mnohé organizace působící v sociální oblasti, pro poskytovatele sociálních služeb bude nepřekonatelná bariéra," poznamenala.

Peníze by se daly podle Stanjury využít pro posílení kybernetické bezpečnosti nemocnic, rozvoj rychlého internetu nebo podporu čistých technologií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď