OPEC se dohodl se spojenci na výraznějším snížení těžby

foto Sídlo Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni.

Vídeň - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci se dohodli, že v prvním čtvrtletí příštího roku sníží svou celkovou těžbu o dalších 500.000 barelů denně. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ruský ministr energetiky Alexander Novak. Cílem dohody je podpořit ceny ropy a omezit nadbytečné dodávky suroviny na trh.

OPEC a jeho spojenci se už loni v prosinci dohodli na snížení dodávek ropy asi o 1,2 milionu barelů denně. Tato dohoda byla sjednána na letošní první pololetí, v červenci však těžařské země její platnost prodloužily do konce března příštího roku.

Po dnešní úpravě dohody dosáhne sjednané snížení zhruba 1,7 milionu barelů denně, což představuje přibližně 1,7 procenta globální produkce ropy. Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán upozornil, že jeho země bude navíc pokračovat v dobrovolném snížení těžby o 400.000 barelů denně nad rámec smlouvy. Reálné omezení dodávek by tak podle něj mělo činit 2,1 milionu barelů denně.

Platnost rozšířené dohody je nicméně kratší, než prosazovali někteří členové OPEC. Jejich scénáře předpokládaly, že dohoda bude platit až do poloviny či do konce příštího roku, píše Reuters. Další setkání kartelu OPEC a jeho spojenců se bude konat 5. a 6. března a Abdalazíz bin Salmán dnes vyjádřil důvěru v pokračování spolupráce.

OPEC a jeho spojenci začali s koordinovaným snižováním těžby v roce 2017, aby tak zabránili prudkému propadu cen ropy po nárůstu těžby v USA. Spojené státy už překonaly Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším producentem ropy na světě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 15. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 20°C

Celá předpověď