Okresní soud odmítl propustit Tempela, obhájce podá ústavní stížnost

foto Ilustrační foto - Ozbrojená eskorta přivádí Roberta Tempela, obžalovaného z dvojnásobné vraždy, ke Krajskému soudu v Praze, který ho 26. listopadu 2008 potrestal doživotním vězením.

Praha - Okresní soud v Sokolově odmítl propustit z vězení Roberta Tempela, který byl původně odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu z roku 2001. Pravomocný rozsudek sice nyní zrušil Ústavní soud, podle sokolovského soudu si ale muž musí ještě odpykat dřívější trest za loupež. Informaci České televize (ČT) dnes ČTK potvrdil Tempelův advokát Jaroslav Ortman, který chce podat ústavní stížnost. Podle druhého obhájce Jakuba Kříže si již Tempel zbývající trest za loupež "z hlediska běžného citu pro spravedlnost" odseděl.

Tempela se loni v létě zastal Evropský soud pro lidská práva, podle nějž Česká republika porušila mužovo právo na spravedlivý proces a trestní řízení trvalo nepřiměřeně dlouho. Český Ústavní soud následně revidoval svá starší odmítavá rozhodnutí.

Obhájci poté podali k sokolovskému okresnímu soudu žádost o Tempelovo okamžité propuštění z výkonu trestu. Podle Ortmana soud o této žádosti nerozhodoval usnesením, advokáty o svém odmítavém názoru pouze vyrozuměl. Právník řekl, že podá jednak ústavní stížnost kvůli nesprávnému úřednímu postupu, jednak podnět ke stížnosti pro porušení zákona ministryni spravedlnosti.

Podle Kříže sokolovský soud svůj názor neodůvodnil - obhájcům napsal pouze několik vět typu „trest se bude vykonávat“ a „není možné odložit výkon zbytku trestu nebo jej započíst“. "Protože v tuto chvíli není jiná možnost, obracíme se znovu na Ústavní soud, aby se zastal pana Tempela jako osoby, která byla nezákonně zbavena svobody," vysvětlil právník.

Z Ústavního soudu putoval Tempelův spis zpět k Vrchnímu soudu v Praze, který ve čtvrtek rozhodl, že na muže neuvalí vazbu. Zároveň vydal příkaz k propuštění obžalovaného z výkonu doživotního trestu odnětí svobody. Vrchní soud ale stejně jako nyní Okresní soud v Sokolově uvedl, že Tempel dosud nevykonal zbytek trestu odnětí svobody v jiné trestní věci uložené jiným soudem, a muž proto zůstal ve vězení v Bělušicích.

Podle serveru Seznam Zprávy jde o trest za loupežné přepadení banky, za které byl Tempel původně odsouzen už v roce 1996. Z vězení byl sice podmíněně propuštěn, Okresní soud Karlovy Vary mu ale trest v březnu 2005 pravomocně přeměnil na nepodmíněný v délce 457 dnů.

Kříž k tomu nyní ČTK napsal, že v důsledku nálezu Ústavního soudu došlo k „obživnutí“ dřívějšího trestu odnětí svobody v délce 13 let a 6 měsíců. "Pokud se k tomuto trestu připočte zbývající trest v délce 457 dní, dospějeme k datu výstupu z výkonu trestu 26. srpna 2016. Toto datum výstupu je uvedeno také v úřední dokumentaci věznice," zdůraznil advokát.

"Z hlediska běžného citu pro spravedlnost zbývající trest pan Tempel již vykonal asi čtyřikrát, a tedy uplynula doba trestu. Jestliže pan Tempel oproti předchozímu trestu 'přeseděl' více než šest roků, nelze nyní spravedlivě tvrdit, že je třeba zahájit výkon zbývajícího trestu, neboť ten byl ve faktické rovině jednoduše vykonán," uzavřel.

Tempel odmítá, že by vraždu dvou mužů u Hrušové na Sokolovsku, za niž byl odsouzen na doživotí, spáchal. Krajský soud v Plzni jej čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze. V roce 2012 odmítl Ústavní soud Tempelovu stížnost.

Ústavní soud nyní podle Ortmana vrátil případ do stadia, kdy plzeňský krajský soud vynesl nepravomocný zprošťující rozsudek. Přezkoumávat jej bude opět odvolací pražský vrchní soud, avšak v jiném složení soudního senátu. Na starosti už ji nebude mít soudce Jiří Lněnička, ale Robert Fremr, bývalý první místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď