Oděv z vodivé textilie by mohl pomoci od bolestivé menstruace

foto Studentka ČVUT Kateřina Rydlová vyvíjí oděv z vodivé textilie, který by mohl pomoci od bolestivé menstruace. S nápadem na vyhřívané body tričko (na snímku) přišla proto, že i velmi mladé dívky si od bolesti ulevují užíváním léků.

Praha - Oděv z vodivé textilie by mohl pomoci od bolestivé menstruace. Vyvíjí ho studentka Českého vysokého učení technického (ČVUT) Kateřina Rydlová z ateliéru Karel - Šafařík z Ústavu průmyslového designu na Fakultě architektury. S nápadem na vyhřívané body tričko přišla proto, že považuje za alarmující, že i velmi mladé dívky si od bolesti při menstruaci ulevují užíváním léků. O výrobku, který je ve fázi příprav na uživatelské testování, informovalo ČVUT v tiskové zprávě.

Studentka Českého vysokého učení technického (ČVUT) Kateřina Rydlová (na snímku) vyvíjí oděv z vodivé textilie, který by mohl pomoci od bolestivé menstruace. "V pohodlí domova je mnohem jednodušší využívat různých alternativ na úlevu od bolesti. Hřejivé dečky, koupel, čaje, cvičení, ale když musíme na schůzku či do školy, vhodné alternativy trh příliš nenabízí. Chtěla jsem navrhnout produkt uživatelsky přívětivý, za který by se ženy a dívky nemusely stydět a nemusely se cítit při používání nekomfortně jako při pašování hygienických pomůcek na toaletu," uvedla ke svému nápadu Rydlová.

Spojila se proto s odborníky na elektricky vodivé textilie z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Společně vytvořili funkční vzorek a požádali o grant Technologické agentury ČR - GAMA, který byl schválený.

Koncept body trika je založený na prohřátí bolestivého podbřišku a beder před a během menstruace, aby nedocházelo k prochladnutí a stažení svalů pánevního dna, jehož následkem jsou bolestivé křeče. První varianta využívala výšivku z vodivých nití, které pokrývaly jen bolestivé oblasti, ve druhé šlo o celovodivý úplet. Poslední je založena na tradiční technologii paličkované krajky, která by byla každé ženě vytvořená na míru. Studentka chce spolupracovat s českými firmami vyrábějícími spodní prádlo a alespoň jeden koncept dovést k sériové výrobě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď