Výběr událostí souvisejících se zavíráním obchodů a služeb

foto Obchod s elektronikou, monitor, počítač - ilustrační foto.

Výběr událostí souvisejících se zavíráním obchodů a služeb kvůli pandemii covidu-19 v Česku:

14. března 2020 - Dva dny po začátku platnosti nouzového stavu vláda rozhodla o uzavření obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií a benzinových pump, a to s účinností od 06:00. Výjimka platila například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků. Uzavření se týkalo i restaurací, provozoven služeb nebo hotelů a penzionů. Ze služeb zůstaly v provozu třeba autoservisy.

15. března 2020 - Vláda upřesnila, že uzavření obchodů se dále nevztahuje na zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství, prodej zdravotních prostředků, prodej stavebnin pro řemeslníky a na provozovny umožňující vyzvednutí objednaného zboží a zásilek.

7. dubna 2020 - Na základě uvolnění některých opatření při prodeji mohly mít od tohoto dne otevřeno provozovny sběru a výkupu surovin včetně kompostáren, od 9. dubna byly otevřeny hobbymarkety, prodejny stavebnin a stavebních výrobků a železářství, byl umožněn prodej a servis jízdních kol.

20. dubna 2020 - Mohly znovu otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary, autosalóny a psí salóny.

27. dubna 2020 - Byl umožněn provoz obchodů do 2500 metrů, které mají samostatný vchod a nejsou v obchodním centru.

11. května 2020 - Za zvýšených hygienických opatření se otevřely všechny větší provozovny i obchody v nákupních centrech. Za zpřísněných hygienických opatření fungovaly obchody téměř normálně až do podzimu, kdy s rostoucími počty nákaz přišla zpřísněná opatření.

22. října 2020 - Musely znovu zavřít maloobchodní prodejny kromě obchodů se základním sortimentem, třeba potravinami či léky, a dalším vybraným zbožím. Výjimku dostaly prodejny pohonných hmot, krmiv a potřeb pro zvířata, brýlí nebo novin a časopisů. Zavřít musela také většina služeb.

3. prosince 2020 - Obchody, provozovny služeb i restaurace mohly znovu přivítat zákazníky na základě třetího stupně protiepidemického systému PES, který to umožnil. Ten platil dva týdny, ale ani po přechodu na přísnější čtvrtý stupeň od 18. prosince se obchody a služby v období těsně před Vánoci nemusely zavřít. Fungovat mohly všechny prodejny, ale s omezením počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a udržováním dvoumetrových rozestupů mezi zákazníky. Od 18. prosince ale musely zavřít restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako muzea, galerie, památky či knihovny.

27. prosince 2020 - S přechodem do pátého stupně PES musela většina obchodů znovu zavřít. Prodávat je od tohoto dne možné v obchodech pouze základní potřeby. Ani v supermarketech si lidé nemohli koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin - například elektroniku, hračky nebo oblečení.

19. ledna 2021 - Byl umožněn provoz prodejcům dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží. Kvůli zhoršující se epidemické situaci vláda 1. března prodejcům dětského zboží výjimku ze zákazu prodeje zrušila.

12. dubna 2021 - K dosud otevřeným obchodům (tedy prodejnám potravin, paliv, domácích potřeb, krmiv pro zvířata, drogeriím či lékárnám) přibyly ty nabízející dětské oblečení a obuv, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Umožněn byl provoz zámečnictví, prádelen, čistíren, provozoven oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Konat se mohou také farmářské trhy, prodejci ale nemohou nabízet občerstvení k přímé konzumaci. Také se změnila nařízená zavírací doba, o hodinu do 22:00.

22. dubna 2021 - Vláda schválila, že zbytek obchodů, trhů a vybrané služby se za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května. Bez ohledu na počet nakažených kabinet povolí od prvního květnového pondělí provoz vybraných služeb. Vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí budou moci znovu začít podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) fungovat za přísných hygienických pravidel.

- Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezuje provoz obchodů, služeb i setkávání lidí s tím, že zásah má několikadenní odklad. Vláda reagovala schválením nového opatření o omezení obchodu.

29. dubna 2021 - Vláda rozhodla, že všechny maloobchodní prodejny budou smět otevřít definitivně od 10. května.

3. května 2021 - Vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice, ale také provoz solárií, uvedl ministr Havlíček. Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 30. července 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď