Ocenění Česká hlava dostane imunolog Hořejší, schválila vláda

foto Molekulární imunolog Václav Hořejší (na snímku z 21. ledna 2014).

Praha - Uznávaný molekulární imunolog Václav Hořejší letos dostane národní ocenění Česká hlava. Vláda dnes schválila návrh Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), uvedl na webu tiskový odbor kabinetu. Vědec, který v říjnu oslavil 71. narozeniny, vedl dlouhá léta Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR (ÚMG AV), profesně uspěl v Česku i v zahraničí. S oceněním se pojí odměna jeden milion korun.

Hořejší je známý díky objevům nových molekul, které jsou důležité pro aktivaci a regulaci efektorových funkcí bílých krvinek, konkrétně T-lymfocytů. Výsledkem spolupráce jeho týmu s biotechnologickými firmami je také příprava řady monoklonálních protilátek pro studium membránových a vnitrobuněčných komponent imunitní reakce. Hořejší je autor či spoluautor zhruba 250 vědeckých článků. Působí také jako popularizátor vědy a často se v médiích vyjadřuje k odborným i společenským tématům.

V čele ÚMG byl Hořejší v letech 2005 až 2017. Během své kariéry působil i v dalších domácích a zahraničních institucích, včetně Harvardovy univerzity. Je členem Učené společnosti České republiky, nyní pracuje jak v ÚMG, tak na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Hořejší v minulosti už za svou práci získal různá ocenění - například medaili Za zásluhy 2. stupně, Cenu Učené společnosti či stříbrnou pamětní medaili Senátu. Několikrát ho ocenila i AV ČR.

Ceny Česká hlava se udělují od roku 2002. Loňským laureátem byl egyptolog Miroslav Bárta, v minulosti je získali například chemik Antonín Holý, lékař Pavel Klener, který se zasloužil o zavedení chemoterapie do léčby zhoubných nádorů, nebo zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký. K dalším laureátům patří rostlinný genetik Jaroslav Doležel či odborník na středověkou duchovní kulturu Petr Sommer.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď