Obrněnec Gerlach by se od 2020 mohl vyrábět v desítkách kusů

foto Obrněné bojové vozidlo Zetor Gerlach na snímku pořízeném 29. května 2019 na brněnském výstavišti, kde ve stejný den začaly veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET a veletrh požární techniky a služeb PYROS.

Brno - Obrněné taktické vozidlo Zetor Gerlach 4x4 by se od roku 2020 mohl začít vyrábět v desítkách kusů. Projekt počítá s výrobou v zemi odběratele, základnou pro výrobu podvozků má být Brno. ČTK to řekl mediální zástupce firmy Zetor Engineering Tomáš Kurtanský. Vůz má dnes premiéru na veletrhu IDET, který začal na brněnském výstavišti.

Fotogalerie

Vůz se veřejnosti poprvé představil loni na veletrhu v Bratislavě. Firma dosud postavila dvě vozidla, jedno je podrobované životnostním zkouškám, druhé podrobila extrémním testům balistické a minové odolnosti. Ještě v létě by podle Kurtanského měla firma vyrobit další dva vozy, do konce roku pak dalších šest. "Od roku 2020 jsme připraveni zabezpečit výrobu 30 vozidel ročně s postupným navyšováním na 50 kusů ročně," uvedl Kurtanský. Vše ale bude záležet na požadavcích odběratelů.

Interiér obrněného bojového vozidla Zetor Gerlach na snímku pořízeném 29. května 2019 na brněnském výstavišti, kde ve stejný den začaly veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET, veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET a veletrh požární techniky a služeb PYROS. Gerlach podle Kurtanského cílí na všechny trhy, kde už začala nebo se připravuje obměna vozidel 4x4. Firma jej chce aktuálně přihlásit do ohlašované soutěže na Slovensku. "Pokud i na českém trhu bude vyhlášená soutěž, velmi rádi se do ní zapojíme," uvedl Kurtanský.

V Brně je vůz poprvé k vidění v nové bojové verzi s dálkově ovládaným zbraňovým systémem pro kulometnou palbu. Na veletrh dorazil bezprostředně po úspěšně realizovaných střeleckých testech.

Firma Zetor Engineering byla založena v roce 2014, vlastníkem je Zetor. Její hlavní činností a posláním je návrh a vývoj vozů pro obranný průmysl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 10. dubna 2020

Očekáváme v 3:00 7°C

Celá předpověď