Obcházení protiruských sankcí má být trestné v celé EU, shodli se ministři

foto Vlajka Evropské unie. Ilustrační foto.

Lucemburk/Brusel - Obcházení sankcí uvalených na Rusko by se mělo stát trestným činem postihovaným podobně ve všech zemích Evropské unie. Shodli se na tom dnes ministři spravedlnosti členských států, kteří podpořili normu navrženou loni Evropskou komisí. Směrnice kriminalizuje aktivity napomáhající obcházení sankcí a má pomoci zlepšit efektivitu unijních postihů. Členské země by o její konečné podobě měly začít ve druhé polovině roku vyjednávat s Evropským parlamentem.

"Sankce jsou klíčovým nástrojem EU v podpoře Ukrajiny a jejího boje proti ilegální ruské agresi. Tento nový zákon umožní snáze vyšetřovat, soudit a trestat obcházení těchto opatření po celé EU, " řekl k dojednanému návrhu švédský ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer, jehož země ministerským schůzkám předsedá. Unie kvůli ruské invazi zařadila na sankční seznam téměř 1500 lidí a dvě stovky firem či institucí. Zásadně také omezila s Ruskem finanční styky a vývoz a dovoz zboží. Členské země však dosud přistupují k vymáhání sankcí různě a méně důsledná pravidla některých států umožňují potrestaným, aby se sankcím vyhýbali. Některé země například považují porušování zbrojního embarga nebo zákazu některých dovozů pouze za správní delikty a výše trestů se i proto mezi státy velmi liší.

Podle nové směrnice by měl být v celé unii trestným činem například prodej či nákup sankcionovaného zboží nebo obchodování s firmami ze seznamu. Potrestán podle obdobných pravidel bude i ten, kdo pomůže člověku zařazenému na sankční listinu, aby se dostal do některé z členských zemí.

Unijní země by podle normy měly zajistit, aby soudy za obcházení sankcí udělovaly "účinné, přiměřené a odrazující tresty". Jejich výše se bude lišit v závislosti na spáchaném činu a má se zvedat v případě opakování prohřešku.

Nová směrnice má usnadnit cestu k tomu, aby země EU mohly zabavovat majetek spojený s obcházením sankcí. Unie již od loňska řeší, jak zkonfiskovat zmrazený majetek ruských bank či oligarchů a využít jej na pomoc Ukrajině. Obává se však možných úspěšných žalob z jejich strany a proto chce dát celému procesu právní rámec.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď