NYT: Kosťantynivku, kde bylo 17 obětí, patrně omylem zasáhla ukrajinská raketa

foto Hořící tržiště po ruském ostřelování v centru ukrajinského města Kosťantynivka, 6. září 2023.

Kyjev - Na tržiště v ukrajinské Kosťantynivce v Doněcké oblasti 6. září patrně omylem dopadla ukrajinská raketa vypálená komplexem Buk, napsal deník The New York Times (NYT) po analýze této události, při níž podle ukrajinských úřadů zahynulo 17 lidí a úder se řadí mezi jedny z nejhorších v zemi v posledních měsících. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zhruba dvě hodiny po zásahu tržiště obvinil z útoku Rusko, které od začátku invaze mnohokrát podniklo útoky na ukrajinské civilní cíle. Moskva nyní připsala odpovědnost za smrt lidí v Kosťantynivce Ukrajině. Ukrajinská tajná služba SBU ovšem trvá na tom, že za úderem stojí Rusko.

K závěru, že Kosťantynivku pravděpodobně zasáhla ukrajinská střela, došli novináři The New York Times mimo jiné na základě analýzy trajektorie rakety nebo přezkoumání místa jejího dopadu. Dráhu letu přitom analyzovali na základě videozáznamu zveřejněného Zelenským, na němž se otáčejí lidé, když slyší zvuky přibližující se rakety, a na střechách zaparkovaných automobilů je patrný její odraz. Podle novinářů amerického deníku raketa přilétla z míst, která jsou pod kontrolou Ukrajiny.

Několik minut před zásahem tržiště v Kosťantynivce se kromě toho v místní skupině na platformě Telegram objevila zpráva o odpálení dvou ukrajinských raket země-vzduch z města Družkivka asi 16 kilometrů od Kosťantynivky. Odpálení rakety slyšeli také reportéři The New York Times, kteří byli v té době v Družkivce. To se časově shodovalo se zásahem tržiště v Kosťantynivce, kam raketa dopadla o čtyři minuty později.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v reakci na zjištění amerického deníku uvedla, že za smrt lidí v Kosťantynivce nese vinu Ukrajina. "I když se tak stalo neúmyslně, je každému jasné, že úplná demilitarizace kyjevského režimu není jen požadavkem, ale naprostou životní nutností," uvedla na komunikační platformě Telegram. Kyjev se podle ní snažil provést informační operaci a svalit vinu na Rusko.

Ukrajinská tajná služba SBU nicméně v reakci na zprávu deníku NYT uvedla, že její dosavadní vyšetřování nasvědčuje tomu, že civilní objekt ve městě zasáhla ruská invazní armáda z raketového systému S-300. "Svědčí o tom zejména identifikované úlomky rakety odebrané na místě tragédie," cituje z jejího vyjádření ruskojazyčný server stanice BBC. SBU dále tvrdí, že vyšetřovatelé zkoumají řadu dalších materiálů, které nasvědčují zapojení Ruska do ostřelování města.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes napsal, že pochybnosti o zapojení Ruska do úderu na Kosťantynivku nepochybně přinášejí nárůst konspiračních teorií. "Vyžadují proto přezkoumání a právní posouzení ze strany vyšetřovatelů. Společnost dozajista dostane odpověď na otázku, co se v Kosťantynivce stalo," sdělil a podotkl, že válku na Ukrajině vyvolalo svou invazí Rusko, které pravidelně podniká masivní vzdušné údery na ukrajinské civilní cíle. Ukrajina se pouze brání, dodal.

Úder v Kosťantynivce byl co do počtu civilních obětí jedním z nejhorších na Ukrajině v posledních měsících. Podle oznámení ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka při něm 17 lidí zahynulo a 32 dalších utrpělo zranění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď