Nový fond má pomoci rozšířit platební terminály mezi živnostníky

foto Žena s platebními kartamy, nákupy - ilustrační foto.

Praha - V Česku by měl vzniknout neziskový fond na podporu rozšíření platebních terminálů, platebních bran a dalších nástrojů bezhotovostní ekonomiky zejména mezi živnostníky. Jde o společný krok veřejné a soukromé sféry. O konkrétních krocích bude jasno do léta. Memorandum o vzájemné spolupráci dnes podepsaly Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a společnost MasterCard.

Podle MPO bezhotovostní platby eliminují šedou ekonomiku. Na tisíc obyvatel je v ČR 15 platebních terminálů, evropský průměr je přitom 23. "Potenciál k růstu je značný a očekávám, že mi podnikatelské svazy a finanční instituce na základě dnes podepsaného memoranda do tří měsíců představí konkrétní návrhy na posílení bezhotovostních plateb v ČR," uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Společnost Mastercard navrhuje několik modelů podpory. "Jeden z nich je, že subjekty dostanou platební terminál de facto zadarmo. Podmínkou bude, že se na něm uskuteční nějaký obrat a částka bude limitovaná na několika milionech korun, aby si to nepořídilo třeba Tesco," dodal šéf Mastercard Miroslav Lukeš.

Nováková minulý týden v tisku uvedla, že by platební terminál mělo zdarma dostat 100.000 až 200.000 malých živnostníků. Terminály by podle ní měly zvládnout i elektronickou evidenci tržeb.

Signatáři memoranda se inspirovali v Polsku, kde funguje model bezhotovostního fondu. "Líbí se nám princip, kdy se sami účastníci trhu, tedy banky, provozovatelé sítí elektronických plateb a obchodníci, dohodnou a budou přispívat do neziskového fondu, který usnadní zejména malým a středním podnikům přístup k technickým řešením, umožňujícím přijímat bezhotovostní platby," uvedl ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Ladislav Minčič.  

V ČR stále roste počet vydávaných platebních karet, rozvíjí se nové technologie v oblasti bezhotovostních způsobů placení. ČR je světovým lídrem v užívání bezkontaktních karet. V Česku bylo ve třetím kvartále 2018 vydáno 11,7 milionu platebních karet, z toho 94 procent bezkontaktních. Česko je tak jedním z lídrů ve využívání bezkontaktních karet, tímto způsobem proběhne 88 procent plateb, zatímco evropský průměr je 64 procent. Platebních terminálů bylo loni v ČR celkem 215.000.

Rostoucí ochota spotřebitelů využívat moderní platební možnosti ale naráží na omezený počet míst, kde je možno tyto moderní formy placení využít, varují signatáři memoranda. Hlavními důvody jsou obavy z vysokých pořizovacích nákladů ze strany menších obchodníků, nedostatek informací o potenciálu tohoto sektoru a také nízká ochota ke změnám.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď