Nové sešity Rychlých šípů spojí Foglarovy příběhy se současnými tvůrci

foto Zleva Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara a programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller představili a pokřtili Sešit Rychlých šípů 1, 31. ledna, byt Jaroslava Foglara, Praha.

Praha - Skautská nadace Jaroslava Foglara a nakladatelství Albatros začnou letos vydávat nové sešity příběhů Rychlých šípů. Čtenáři v nich kromě původních příběhů Rychlých šípů najdou vždy dva nové komiksy současných autorů, které na ty původní navazují či jim předcházejí. Sešity budou vycházet vždy jednou za čtvrt roku na více než 70 stranách. V plánu je minimálně osm dílů. Novináře o tom za Skautskou nadaci Jaroslava Foglara informoval Roman Šantora.

Fotogalerie

"Věříme, že sešity zaujmou všechny milovníky díla Jaroslava Foglara. Pro rodiče či prarodiče jsou ideální příležitostí, jak se spolu s dětmi vrátit do dětství a zároveň jim klasické dílo představit i s novými příběhy. A tím jim otevřít dveře do světa spisovatele, který ovlivnil už tolik generací," uvedl Šantora.

Jeden z nových komiksů bude vycházet na pokračovaní, v něm kreslíř Nikkarin otevírá pátrání party dnešních kluků a holek po minulosti slavného klubu. Druhý příběh bude samostatný. První sešit přináší Ztracený hlavolam Davida Jana Žáka a Renaty Wilfling, který popisuje dětství vynálezce létajícího kola Jana Tleskače v temném sirotčinci. Následovat bude Žlutá je barva naše s reálným příběhem židovského chlapce odcházejícího do Terezína s knihou Záhada hlavolamu. Na příbězích pro další sešity pracuje třeba komiksová tvůrkyně Kateřina Čupová či komik a spisovatel Lukáš Pavlásek. Kromě toho přináší každý sešit představení jedné z knížek Jaroslava Foglara formou komiksového výňatku, zajímavostí o románu a interaktivních pasáží, jako jsou hry, kvízy a soutěže.

Foglarův komiks Rychlé šípy oslovuje další generace čtenářů. Ačkoliv jim nepřál ani nacistický, ani komunistický režim, do roku 1989 vyšlo 316 původních jednostránkových příběhů Rychlých šípů a jejich opozice v podobě Bratrstva Kočičí pracky. Poté se jejich příhody objevily na trhu pouze v souborných knihách. Foglar zároveň Rychlé šípy přenesl do knižní trilogie Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

"Pro mě jsou Rychlé šípy jeden z nejlepších komiksů, které jsem v dětství četl. Proto jsem logicky nesmírně rád, že můžeme vydávat dílo Jaroslava Foglara. Když si uvědomíme, že tento komiks je starý bezmála 80 let a přesto je stále aktuální a láká děti k četbě, tak v tom bude něco víc než nějaká šestáková literatura," řekl ČTK programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller.

Foglar po celý život odmítal prozradit, zda Rychlé šípy ve skutečnosti existovaly, několikrát se o jejich původu dopustil mystifikací. Miloš Dvorský ve své knize Mýtus zvaný Stínadla uvádí, že těžiště Foglarovy inspirace bylo v jeho dětství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď