Nová mobilní baterie může pomoci při přenosech nebo koncertech

foto Společnost CE.Energy Czech představila 23. dubna 2019 v Praze novou mobilní velkokapacitní baterii Laura, která umožňuje uložení a zpětné využití elektřiny a lze ji využít například při zajištění sportovních přenosů nebo koncertů.

Praha - Mobilní velkokapacitní baterii Lauru, která umožňuje uložení a zpětné využití elektřiny, lze využít například při zajištění sportovních přenosů nebo koncertů. Na jejím dnešním představení v Praze to uvedli zástupci firmy Nimble Energy, která je výhradním dovozcem tohoto úložiště nizozemské firmy Alfen do Česka, a firmy CE.Energy Czech, jež ho v ČR nabízí. Podle nich jde o první podobné zařízení v Česku. Cenu neuvedli.

Mobilní zařízení má hmotnost 6,7 tuny. V Česku ho poprvé na začátku března využila Česká televize při předávání hudebních cen Anděl a při přenosech Světového poháru ve sjezdovém lyžování ve Špindlerově mlýně. Loni v létě pomáhala baterie s dodávkami energie pro německý koncert americké zpěvačky Anastacie. Úložiště bylo vyrobeno ve spolupráci s firmou BMW, jsou v něm využity bateriové celky z elektromobilů BMW i.

Majitel Nimble Energy Jan Šamal ČTK řekl, že zařízení by bez problémů například zajistilo dodávky elektřiny dvoudennímu hudebnímu festivalu běžné velikosti nebo zajistilo dodávky elektřiny rychlonabíječkou pro deset elektromobilů. "Byl bych hrozně rád, aby do léta byla v Česku druhá taková baterie," doplnil.

Společnost CE.Energy Czech představila 23. dubna 2019 v Praze novou mobilní velkokapacitní baterii Laura, která umožňuje uložení a zpětné využití elektřiny a lze ji využít například při zajištění sportovních přenosů nebo koncertů. Strategický ředitel CE.Energy Czech Miroslav Zavřel uvedl, že výhodou proti tradičním dieselagregátům jsou především zanedbatelný hluk a odbourání spotřeby pohonných hmot. "Například Praha 1 má vysoké požadavky na hluk a emise, tato baterie všechno splňuje," dodal. Baterie má kapacitu 352 kilowatthodin a maximální momentální výkon 450 kilowattů.

Oborová asociace AKU-BAT CZ dlouhodobě upozorňuje na nedostatečné ukotvení akumulace v české legislativě. Výkonný ředitel asociace Jan Fousek v únoru ČTK řekl, že změnu nepřinese ani připravovaná novela energetického zákona. Mimo jiné mu vadí, že zařízení typu velkých baterií stále nemá být možné provozovat jako samostatná licencovaná energetická zařízení s vlastním připojením k přenosové soustavě. Ministerstvo průmyslu a obchodu novelu hájí, už dříve uvedlo, že akumulaci energie v ní věnuje značnou pozornost. Členem AKU-BAT CZ je mimo jiné Nimble Energy.

Tento měsíc asociace upozornila, že celosvětový výkon akumulačních zdrojů je pro rok 2040 odhadován na 942 gigawattů, v Česku přitom podle ní není kvůli chybějící legislativě možné samostatně provozovat ani dva megawatty existujících baterií. Podotkla, že v Německu, Velké Británii, Austrálii nebo Japonsku jsou v provozu stovky megawattů baterií - USA, Jižní Korea a Čína se blíží jednomu gigawattu.

Podle Šamala se mobilní baterie tento problém netýká. "Jde o připojení za odběrné místo. Baterie v podstatě nefunguje jako zdroj, takže pro distribuční společnost jako takovou se chová jako jakýkoliv jiný spotřebič," dodal.

rdo jw

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď