Nezaměstnanost klesla na 2,6 %, bez práce je nejméně lidí od 1997

foto Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let - vývoj od května 2018 do května 2019.

Praha - Nezaměstnanost v České republice v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Bez práce bylo 200.675 lidí, což je nejméně od května 1997. Volných pracovních míst opět přibylo na 346.552, informoval Úřad práce ČR. Za nižší nezaměstnaností jsou podle ekonomů především sezonní práce.

Nezaměstnanost klesla v květnu ve všech krajích s výjimkou Prahy a Zlínského kraje, kde stagnovala. Podle analytiků je nezaměstnanost poblíž minima a stále patří a bude patřit mezi nejnižší v rámci EU. V letních měsících ale stoupne v souvislosti s nástupem absolventů na trh práce.

Úřad práce dnes upozornil, že v řadě regionů je současný podíl nezaměstnaných na minimech. V souvislosti s tím ale firmám chybí například kvalifikovaní řemeslníci nebo odborníci v informačních technologiích.

"Pozdější fáze hospodářského cyklu se do výsledku nezaměstnanosti stále ještě nezačala propisovat. Nezaměstnanost v České republice by tak měla nadále zůstat nejnižší v rámci Evropské unie. Utaženému trhu práce se uleví až se začátkem prázdnin, kdy na něj vstoupí noví absolventi," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že za úbytkem lidí bez práce stojí také aktivita úřadů práce, kteří nezaměstnané samy umísťují, nebo je vyřazují z evidence pro jejich nespolupráci.

Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let - situace v okresech v květnu 2019. Nejnižší podíl nezaměstnaných, 1,7 procenta, vykázal Pardubický kraj, následovaly Jihočeský a Plzeňský kraj shodně s 1,8 procenta. Největší podíl nezaměstnaných, i přes jejich pokles, zůstal v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,2 procenta. V Moravskoslezském kraji zároveň ale klesla nezaměstnanost ve všech okresech a je nejnižší od listopadu 1996.

Nezaměstnanost klesla v 75 regionech země, přičemž nejníže se dostala v okrese Praha-východ, kde dosáhla jednoho procenta. Jen mírně vyšší byla na Rychnovsku nebo Jindřichohradecku. Naopak nejvyšší nezaměstnanost mělo v květnu Karvinsko, a to 6,8 procenta. U dalších v pořadí, Mostecka a Ostravy- města, mírně překročila hranici pěti procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď