Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátila k růstu; činil 1,5 procenta

foto Pohled na bankovní čtvrť ve Frankfurtu. Ilustrační foto.

Berlín - Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,5 procenta po poklesu o 2,1 procenta v prvním kvartálu. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Tempo mezičtvrtletního růstu ale zaostalo za očekáváním analytiků, kteří ho v anketě agentury Reuters odhadovali na dvě procenta.

Německé hospodářství začátkem roku zasáhla nová opatření proti šíření koronaviru. Propad HDP v prvním čtvrtletí byl podle dnešních údajů statistického úřadu výraznější, než se dříve předpokládalo. V květnové zprávě statistici pokles odhadovali na 1,8 procenta.

Ve druhém čtvrtletí německé hospodářství těžilo z postupného uvolňování opatření proti koronaviru. Růst ekonomiky nicméně brzdí problémy v dodavatelském řetězci.

"Růst je to slušný, ale mohl být ještě silnější nebýt nedostatku materiálů," uvedl ekonom Thomas Gitzel ze společnosti VP Bank. Analytici podle agentury DPA předpokládají, že hospodářské oživení bude v příštích měsících dál podporovat silná soukromá spotřeba.

Německá ekonomika se navzdory oživení ve druhém čtvrtletí stále nevrátila na úrovně z období před začátkem pandemie covidu-19. Statistický úřad upozornil, že HDP byl ve druhém čtvrtletí o 3,4 procenta nižší než ve čtvrtém kvartálu roku 2019.

Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING uvedl, že další vývoj ekonomiky by kromě problémů v dodavatelském řetězci a rostoucí inflace mohlo negativně ovlivnit i případné zavedení nových restrikcí v reakci na nakažlivější koronavirovou mutaci delta. Dodal nicméně, že výraznější restrikce nejsou vzhledem k blížícím se parlamentním volbám pravděpodobné. "Očekáváme, že německá ekonomika se do konce letošního roku vrátí na předkrizové úrovně," prohlásil.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden potvrdil, že v celém letošním roce počítá s růstem německé ekonomiky o 3,6 procenta po loňském propadu o 4,8 procenta. Odhad hospodářského růstu na příští rok pak měnový fond zlepšil na 4,1 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes uvedl, že česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala růst o 0,6 procenta po poklesu o 0,3 procenta v prvním kvartálu. Tempo růstu výrazně zaostalo za odhady analytiků, kteří vzestup odhadovali na dvě procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď