Několik týdnů stará kůzlata oživují lekce jógy v brněnském Lamacentru

foto Cvičení jógy v Lamacentru Hády za účasti kůzlat které v průběhu cvičení šplhají po cvičících, 31. května 2023 Brno.

Brno - Čtyři kůzlata, stará jen několik týdnů, v těchto dnech zpestřují lekce jógy v brněnském Lamacentru Hády. Čiperná mláďata jsou velmi zvědavá a když si cvičící sednou do dřepu nebo si lehnou na podložku, bez ostychu na ně šplhají, ochutnávají jejich vlasy i cípy cvičebních podložek. Cvičení ve společnosti hravých kůzlat mohou lidé v Lamacentru zažívat každý rok jen několik týdnů, řekla ČTK hlavní koordinátorka jógy s kůzlaty Agnieszka Buchtová.

Fotogalerie

"Jógu zahajujeme, když jsou kůzlatům přibližně dva týdny a pokračujeme přibližně do pěti až šesti týdnů jejich věku, tedy asi měsíc. Potom už jsou příliš těžká a jejich paznehty ztvrdnou a jejich šplhání po zádech začíná být pro člověka bolestivé," uvedla Buchtová.

Inspiraci pro zahájení kurzů našla v USA a Kanadě, poprvé Lamacentrum lekce jógy v doprovodu kůzlat nabídlo v roce 2018. S vynecháním jednoho covidového ročníku se opakují každoročně přibližně v květnu. Kozí mámy Bětka a Koko zatím nikdy nezklamaly a každý rok přivedou na svět nejméně tři kůzlata.

"Chtěla jsem, aby se lekce odehrávaly s úctou a respektem k józe a kultuře, kterou reprezentuje. Aby se z toho nestalo pouze cvičení s kůzlaty. Jsem moc ráda, že s námi po celou dobu spolupracuje lektorka Himani, která studovala v nejstarším centru jógy v Indii. Kůzlata přinášejí do lekcí smích a energii a zvířata k józe tak nějak patří - spousta ásan, tedy pozic, se jmenuje po zvířatech," dodala Buchtová.

Všichni účastníci cvičebních lekcí jsou předem upozorněni na to, že prostředí lekce je opravdu přírodní a při setkání se zvířaty se může poškodit oblečení nebo podložka na cvičení. Pořadatelé také doporučují mít zahalená ramena a svázané vlasy. "Kůzlatům se vlasy velmi líbí a ráda je ochutnávají. Do tří týdnů věku z nich vytvářejí dredy, od tří týdnů vám už ale mohou udělat nežádoucí sestřih," varovala Buchtová.

Kůzlata jsou velmi zvědavá a hravá a ráda šplhají do výšek. Kdo si chce užít kůzlečí kopýtka na zádech, může si podložku na cvičení umístit poblíž pařezů, na které zvířata ráda lezou. Kdo je chce pozorovat spíš z dálky, tomu pořadatelé přidělí místo dál od "kozího hot spotu" jak oblíbenému místu říkají. Před začátkem lekce také všichni účastníci dostanou instrukce, jak se ke kůzlatům chovat a co dělat v případě, že je jim jejich společnost nepříjemná. Zároveň musí podepsat i prohlášení, že pořadatelé cvičení nejsou zodpovědní za jejich majetek a jeho případnou újmu.

Po hodinovém cvičení si účastníci ještě další půlhodinu mohou užívat přírody v lomu Hády a také společnosti ostatních zvířat v Lamacentru, které je v době lekcí pro veřejnost uzavřené.

Každoročně se v Lamacenteru odcvičí přibližně deset lekcí, než kůzlata příliš vyrostou. Kromě toho, že jsou potom příliš těžká, přibližně ve dvou měsících je hravost a zvídavost začnou opouštět. Lamacentrum pak ve třech měsících věku kůzlátka nabízí k prodeji. Nové majitele zvířat jeho personál pečlivě vybírá a trvá na tom, že sourozenci odcházejí do nového domova společně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď