Navalného spolupracovník oznámil rozpuštění sítě opozičníkových štábů

foto Ilustrační foto - Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj

Moskva - Spolupracovník vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného dnes oznámil rozpuštění jeho sítě regionálních štábů, které se ruské úřady nyní snaží zakázat jako extremistické organizace, spolu s Navalného Fondem boje proti korupci a Fondem ochrany práv občanů. "Oficiálně rozpouštíme síť Navalného štábů," citovala agentura TASS koordinátora štábů Leonida Volkova. Šéf Fondu boje proti korupci Ivan Ždanov později prohlásil, že organizace, kterou vede, možná přestane formálně existovat, ale ve své činnosti neustane.

Podle prokuratury se Navalného štáby zabývají vytvářením podmínek pro destabilizaci situace v Rusku a přípravou svržení ústavního pořádku podle scénáře prozápadní "barevné" revoluce, uvedl TASS. Moskevský městský soud před dvěma dny předběžným zákazem určitých činností omezil i působení Navalného fondů, kterým úřady přidělily hanlivou nálepku "zahraničních agentů".

Soud se bude Navalného organizacemi zabývat opět 17. května. Pokud je označí za extremistické, postaví je v Rusku na roveň skupiny Islámský stát nebo Al-Káidě, napsala agentura AFP. Spolupracovníkům organizace by tak hrozilo dlouholeté vězení.

Navalného štáby dokázaly v regionech při místních volbách mnohokrát účinně podpořit nejsilnějšího soupeře kandidátů vládní strany Jednotné Rusko. Nynější zásah proti oponentům Kremlu přichází vpředvečer podzimních parlamentních voleb.

Volkov podle listu Kommersant uvedl, že zachovat štáby ve stávající podobě není možné, protože chystaný zákaz organizace by znamenal pro její aktivisty hrozbu, že skončí ve vězení. Část štábů skončí, většina z nich ale podle koordinátora bude pokračovat v činnosti jako "samostatné nezávislé společenské a politické hnutí" pod vedením vlastních vůdců. Ústředí jim však už nebude moci pomáhat, a to ani finančně.

Fond boje proti korupci před časem zveřejnil svoji vyšetřovací zprávu, podle níž prezident Vladimir Putin vlastní u Černého moře honosnou rezidenci, která stála 100 miliard rublů (přibližně 29 miliard korun) a jejíž výstavbu umožnilo promyšlené korupční schéma v Putinově vnitřním okruhu. Video, ve kterém výsledky vyšetřování Navalnyj představil, viděly miliony lidí. Kreml posléze popřel, že by palác patřil hlavě státu.

Ředitel fondu Ivan Ždanov dnes uvedl, že organizace bude ve své práci pokračovat bez ohledu na verdikt soudu, který může znamenat, že organizace přestane formálně existovat.

Navalného spolupracovníci jsou v poslední době pod velkým tlakem úřadů. Někteří z jeho nejbližších kolegů skončili v domácím vězení, desítky spolupracovníků policie zadržela, popřípadě u nich provedla domovní prohlídky, upozornila agentura AP. Navalnému v únoru ruský soud změnil dříve uložený podmíněný trest za zpronevěru na nepodmíněný a poslal ho na 2,5 roku do vězeňského tábora. Navalnyj tvrdí, že byl odsouzen v politickém procesu.

Soud v Archangelsku dnes poslal na 2,5 roku do vězení Navalného spolupracovníka Andreje Borovikova za údajné šíření pornografie, kterého se aktivista podle úřadů dopustil tím, že sdílel video německé metalové kapely Rammstein.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď