Náčelníci ruských a amerických ozbrojených sil si telefonovali o Ukrajině

foto Ilustrační foto - Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník Generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022.

Moskva/Washington - Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov dnes telefonicky hovořil o situaci na Ukrajině se svým americkým protějškem, šéfem sboru náčelníků štábů Markem Milleyem, uvedla agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. Šlo první rozhovor obou generálů od ruské invaze na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters. Podle Pentagonu se oba náčelníci domluvili, že ponechají komunikační kanály otevřené.

Telefonát se podle ruského ministerstva uskutečnil z americké iniciativy a oba generálové "posoudili otázky, představující vzájemný zájem, a to včetně situace na Ukrajině", citovala ruská agentura z prohlášení ministerstva.

"Vojenští velitelé diskutovali o několika otázkách týkajících se bezpečnosti a souhlasili s tím, že ponechají komunikační kanály otevřené," uvedl Milleyho mluvčí. "V souladu s dosavadní praxí budou konkrétní detaily jejich rozhovoru utajeny," dodal.

Milley a Gerasimov spolu podle dostupných informací naposledy hovořili 11. února, tedy ještě před ruskou invazí na Ukrajinu, která začala před 85 dny. Ani tehdy podrobnosti rozhovoru nezveřejnili. Před tím si telefonovali 23. listopadu.

Agentura Interfax připomněla, že 13. května, rovněž z americké iniciativy, spolu telefonicky hovořili ministři obrany Sergej Šojgu a Lloyd Austin, a to také o situaci na Ukrajině.

Dodala, že na konci března mluvčí Pentagonu John Kirby prohlásil, že od 24. února, kdy ruská vojska vpadla na Ukrajinu, se Američané nemohou dovolat ani ruskému ministrovi, ani náčelníkovi generálního štábu.

USA a Rusko po ruské invazi na Ukrajiny zřídily "horkou linku", která má zabránit chybným odhadům a rozšíření konfliktu. Tato linka vede na velitelství ve Stuttgartu a spadá pod generála letectva Toda Wolterse, velitele amerických sil v Evropě, napsal Reuters.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 1. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď