Na výkupy pozemků k úseku okruhu dá Praha 2,1 miliardy Kč

foto Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) představil 22. ledna 2019 v Praze plány v pražské dopravě na rok 2019.

Praha - Na výkupy pozemků pro zelené ochranné pásy kolem plánovaného úseku Pražského okruhu mezi D1 a D11 dá pražský magistrát v dalších letech podle odhadů 2,1 miliardy korun. Na letošní rok je pro tento účel vyhrazeno 200 milionů korun. Novinářům to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Město se rovněž chystá vybrat v otevřené soutěži odborníka, který bude o výkupech jednat. Magistrát plánuje i jiné investice do silnic, ať už jde o stavbu nových či opravy stávajících.

Projekt dvanáctikilometrové části okruhu mezi D1 a D11 na jihovýchodě Prahy, tzv. úsek 511, zahrnuje čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Na výkupu pozemků bude město spolupracovat se státem, který je prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) investorem stavby. Zalesněné zelené pásy, sloužící k ochraně obyvatelstva v okolí okruhu, by měly být široké od 50 do 350 metrů a celkově mají zabírat plochu o rozloze 320 hektarů.

Podle Scheinherra jde o velkou, ale pro ochranu zdraví Pražanů podstatnou investici. V letošním roce výkupy teprve začnou, čemuž odpovídá i poměrně nízká částka v letošním rozpočtu. "Alespoň rok trvá dohodnutí smlouvy, takže letos bude vykoupen minimální počet pozemků," uvedl. Dodal, že v příštím roce by se situace měla výrazněji posunout.

Zároveň s výkupy vyhlásí magistrát soutěž na zpracovatele projektu samotných pásů, tedy jejich krajinářské řešení a výsadby zeleně. Cílem je, aby jejich budování mohlo začít zároveň se začátkem stavby úseku. Pro ten chce ŘSD ještě letos získat územní rozhodnutí, podle optimistických odhadů by se mohlo začít stavět v příštím roce a hotovo by mohlo být v roce 2025. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina.

Praha plánuje i další dopravní stavby. Za blízkou zahájení Scheinherr označil propojku Lipnická - Ocelíkova v Praze 14, která má spojit obchodní zónu na Černém Mostě s Vysočanskou radiálou a tím odvést část dopravy mimo obytnou zástavbu. Podobný cíl má plán Hostivařské spojky na jihovýchodě metropole. Magistrát také pokračuje v projektové přípravě dokončení vnitřního okruhu, u něj se však počítá se začátkem stavby až za několik let.

Letos čekají Pražany také další opravy komunikací a s nimi spojené uzavírky. Nejvíc nepříjemná bude podle Scheinherra dlouho odkládaná rekonstrukce Štěrboholské radiály, která je ve špatném stavu. Od března do října tak bude významná komunikace zúžena do dvou a jednoho pruhu. Město se pokusí část peněz na opravu získat od státu, což chce dělat u všech silnic, které nyní nahrazují chybějící části Pražského okruhu. Opravy letos čekají také Českobrodskou, Proseckou, Strakonickou, Poděbradskou či Kutnohorskou ulici.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 8. prosince 2019

Očekáváme v 23:00 9°C

Celá předpověď