Na Pustevnách v Beskydech se otevře panoramatická Stezka Valaška

foto Pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách v Beskydech se příští týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška (na snímku z 11. ledna 2019).

Trojanovice (Novojičínsko) - Pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách v Beskydech se příští týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je zřejmě nejdelší skleněná vyhlídková plošina v Evropě nebo 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník. Novinářům stezku představili zástupci společnosti Beskydská panoramata a ostravsko-opavského biskupství, které je hlavním investorem.

Plány na stezku vznikaly pět let, stavět se začala v létě roku 2017. Stezka vznikala se souhlasem památkářů, aby nenarušila krajinný ráz Pusteven, a stavba musela být přerušena například kvůli hnízdění ptáků. Celkové náklady dosáhnou zhruba 50 milionů korun.

Jednatel Petr Káňa řekl, že na rozdíl od jiných podobných stezek na Pustevnách bude mít návštěvník možnost vybrat si, jak se z vrcholu vrátí. "Zbudovali jsme zavěšený chodník, což pro mnohé návštěvníky bude jedinečný zážitek, protože nic podobného jsme v České republice nenašli," řekl Káňa.

Příští rok by provozovatelé chtěli vybudovat ještě dvojitý zip line, lanovou kladku, po které se návštěvníci budou moci spustit dolů. "Je zde sedm metrů vysunutý skleněný skywalk, který navozuje pocit opravdu letu ve vzduchu, protože má jenom skleněné zábradlí," řekl Káňa.

Pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách v Beskydech se příští týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška (na snímku 11. ledna 2019). Nejvyšší patro věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a za dobrého počasí z něj je možné dohlédnout na Jeseníky či Velkou Fatru, ale například také na haldy u polského Rybniku. Na vyhlídce s průhlednou podlahou i zábradlím budou stát návštěvníci sedm metrů v prostoru a téměř 30 metrů nad zemí.

Na stezce budou také například zastavení s interaktivními a edukativními koutky, její součástí bude v budoucnu i nejvýše položené trampolínové hřiště v Česku nebo třípatrové dětské hřiště. Do budoucna provozovatelé uvažují i o malé zoo s beskydskými zvířaty. "Nejde nám o to, aby sem lidé přišli jednou, ale aby se sem vraceli," řekl jednatel Zdeněk Kořistka.

Pomocný ostravsko-opavský biskup Martin David řekl, že biskupství vstoupilo do projektu jako hlavní investor mimo jiné proto, že stezka stojí na jeho pozemcích. "Druhý důvod: Stezka Valaška je turistická atrakce, která dostane lidi, rodiny z domovů do přírody," řekl David.

Výhodou podle něj je, že stezka že je bezbariérová, takže se na ni dostanou i postižení lidé nebo rodiny s kočárky. "Bude určitě i prostředkem k edukaci, ke vzdělávání. Počítáme s informačními vzdělávacími tabulemi i s návštěvami škol," řekl biskup.

Obce v okolí Pusteven vyjádřily obavy, zda kvůli nové atrakci na vrcholu nebudou vznikat například problémy s parkováním. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jan Krkoška (ANO) ČTK řekl, že v souvislosti s projektem stezky kraj komunikuje i s provozovatelem lanovky, která na Pustevny vede z Trojanovic, protože množství lidí na vrcholu bývalo i bez Valašky velké. "Uvědomujeme si, že pohyb lidí tam je značný, a budeme stále dbát se Zlínským krajem na to, abychom to pohoří nezničili," řekl Krkoška.

V lednu bude stezka otevřena denně od 10:00 do 16:00, postupně se otvírací doba prodlouží až na letních 09:30 až 19:00. Vstupné pro dospělého bude 195 korun, pro děti 150 korun, rodinné vstupné bude 490 korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 23:00 10°C

Celá předpověď