Na letišti v Ostravě brzy začíná dvoudenní prestižní evropská show Dny NATO 2019

foto Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR (na archivním snímku z 15. září 2018) na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Na snímku je letoun C-130 Hercules.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Mottem akce je „Naše bezpečnost není samozřejmost a bez bezpečnosti není prosperita“: proto je hlavním cílem předvést široké veřejnosti co nejpestřejší škálu prostředků, kterými disponuje Česká republika a její spojenci při zajišťování bezpečnosti. Dny NATO jsou řazeny do „klubu prestižních evropských show“, a přestože náklady na ni každoročně rostou, veřejnost měla, má a vždy bude mít vstup zdarma. Partnerskou zemí letošního ročníku je Rumunsko.

Fotogalerie

Hlavní program, který se odehrává na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, se skládá z ukázek těžké vojenské, policejní a záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů. Nikde jinde není možné zhlédnout na jediném místě špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Součástí programu jsou také besedy, filmové projekce a semináře.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky jsou nejnavštěvovanější dvoudenním rodinným podnikem v tuzemsku. Nejsou pouze show s atraktivním programem, jde o významnou příležitost pro vysvětlování důležitých bezpečnostních témat s ojedinělou příležitostí pro připomenutí si našich bohatých tradic.

Na Dnech NATO se pravidelně setkávají zástupci privátní komerční sféry s představiteli státní správy a samosprávy, vrcholným managementem účastníků a partnerů akce, s významnými hosty z politické, podnikatelské, vědecké, kulturní, společenské či sportovní oblasti. Mezi hosty patří členové české vlády, zástupci Severoatlantické aliance a Evropské unie, představitelé krajů, měst a obcí, velvyslanci, vojenští a letečtí přidělenci, členové civilních a vojenských delegací a další hosté nejen z České republiky, ale ve stále větší míře rovněž ze zahraničí – zejména z Evropy a Spojených států amerických.

Uspořádání akce není možné bez účasti složek integrovaného záchranného systému a žádá si nasazení stovek lidí, kteří zajišťují bezpečnou dopravu a pobyt až 200 000 návštěvníků. Jejími hlavními organizátory jsou Jagello 2000, Generální štáb Armády České republiky, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Více na natodays.cz

Dvě přehlídky najednou

* DNY NATO V OSTRAVĚ začaly psát svoji tradici v roce 2001, přičemž z původně regionální veřejné prezentace armády, policie a záchranářů se stala největší letecko-armádně-bezpečnostní show ve střední Evropě. Tuto skutečnost dokládá nejen rostoucí zájem zahraničních účastníků, ale především počet návštěvníků akce.

• DNY VZDUŠNÝCH SIL ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY jsou oficiální akcí českého letectva, která se koná právě souběžně s Dny NATO v Ostravě, a to jako jejich součást. Organizátoři vytvořili prestižní formát, který je důležitou garancí kvality zejména vůči zahraničním účastníkům. Tato skutečnost se pak odráží v organizaci řady zahraničních aktivit, jako je konání Summitu velitelů Vzdušných sil zemí V4, bilaterálních setkání, mezinárodních konferencí a workshopů na nejvyšší úrovni právě v Ostravě.

English Summary: About the event

NATO Days in Ostrava & Czech Air Force Days (September 21-22, in 2019) are the biggest security show in Europe. The motto of the event is: “Our security cannot be taken for granted and there is no prosperity without security”, therefore the event’s aim is to present the wide spectrum of the resources and the capabilities of the Czech Republic and its allies in the field of security provision to the general public. NATO Days in Ostrava belong to a “club of prestigious European shows” and in spite of annually rising costs the public had, has and always is going to have free entry to the event.

The main programme, taking place at Ostrava Leos Janacek Airport consists of presentation of heavy military hardware, police and rescue equipment, dynamic displays of special forces’ training, flying displays and presentations of armaments, equipment and gear of individual units. This is the only event that brings the up-to-date technology used by soldiers, fire fighters, policemen, customs officers, the prison service, the municipal police and other elite units in one location. NATO Days in Ostrava consist also of meetings, presentations, workshops and seminars.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď