Výstava Rudé století ukazuje příběhy spojené se stoletou existencí KSČ

foto Příběhy spojené se stoletou existencí KSČ ukazuje výstava Rudé století na pražské Kampě, kterou 14. května 2021 tvůrci představili novinářům.

Praha - Příběhy spojené se stoletou existencí KSČ ukazuje výstava Rudé století na pražské Kampě, kterou v pátek dopoledne tvůrci představili novinářům. Venkovní expozici tvoří 12 oboustranných panelů v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa. Výstava bude volně přístupná veřejnosti 24 hodin denně, a to do 1. srpna letošního roku.

"Expozice navazuje na loňskou výstavu o komunistických monstrprocesech v 50. letech minulého století," uvedl iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je zároveň předsedou správní rady Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových. "S tématem Rudého století souvisí i vnitřní výstava Vladimíra Janouška v Museu Kampa, umělce, který kvůli komunismu nemohl svobodně tvořit," dodal.

Expozice připravená Museem Kampa - Nadací Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století provede návštěvníky přelomovými okamžiky strany, která byla založena roku 1921 a jejímiž členy bylo postupně přibližně šest milionů osob. V roce 1948 převzala moc a další čtyři desetiletí určovala osudy Československa.

"Toto obrovské číslo naznačuje, jak zásadním způsobem ovlivnila osudy této země. Bohužel většinu času sloužila sovětskému vzoru, který často slepě následovala," uvedl historik a hlavní kurátor Petr Blažek, jeden z tvůrců výstavy a člen Správní rady Muzea paměti XX. století. "Zabýváme se nejen její monopolní více než čtyřicetiletou vládou, ale také popisujeme její kořeny i tragické následky, které pociťujeme doposud," dodal.

Výstava prostřednictvím textu i dobových fotografií a letáků připomíná okolnosti vzniku KSČ po rozštěpení sociální demokracie, bolševizaci strany v době první republiky, dobu okupace a ilegality, pronikání do státních struktur na konci války a v období krátce po ní uchopení moci v únoru 1948. Ukazuje soudní procesy podle sovětských vzorů, období "socialismu s lidskou tváří" i utužení v době normalizace a následnou nejistotu, co si počít se sovětskou perestrojkou. Poslední panely připomínají nedávnou minulost strany, která se nevzdala komunismu v názvu a ústy některých svých členů dosud hájí porušování zákonnosti v 50. letech.

"Jako historik si myslím, že je nezbytné se umět dívat zpět a učit se rozpoznávat příčiny a souvislosti událostí, které vedly k desítky let trvající nesvobodě. A proti současnému relativizování minulosti stavět znovu a znovu historická fakta," podotkl ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

Připraveny jsou také doprovodné akce, diskuse a komentované prohlídky pro školy a veřejnost. Vedle plenérové výstavy budou od 14. května zájemcům k dispozici tematické webové stránky www.rudestoleti.cz. Období komunismu bude reflektovat i festival dokumentárních filmů Nezlomní a obětovaní, který Muzeum paměti XX. století připravuje na listopad.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď