Mzdy v kolínské automobilce TPCA letos vzrostou o 7,8 procenta

foto Ilustrační foto - Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile v Kolíně (na archivním snímku).

Kolín - Mzdy v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) letos vzrostou o 7,8 procenta, příští rok o dalších 6,3 procenta. Dnes skončilo kolektivní vyjednávání, nová kolektivní smlouva bude na dva roky, řekl ČTK mluvčí firmy Tomáš Paroubek. Předešlá kolektivní smlouva byla platná do konce roku 2019. Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, činila loni v TPCA zhruba 42.200 korun.

Od kdy dostanou zaměstnanci přidáno, Paroubek neuvedl. Detaily k dohodě firma zveřejní v úterý. Například odbory Kovo ale požadovaly, aby byl nárůst mezd doplacen zpětně od 1. ledna.

V letošním roce chce automobilka investovat více než 180 milionů eur (asi 4,5 miliardy Kč) do nových technologií se zaměřením na rozšíření kapacity výroby. V plánu je je stavba tří nových hal určených pro skladování, logistiku a další výrobní operace. Firma kvůli tomu přijme až 1000 nových zaměstnanců.

Od 1. ledna 2021 převezme společný kolínský závod Toyota, i poté se zde budou vyrábět auta všech tří značek. Výrobu navíc doplní nový model Toyota Yaris, především kvůli tomu firma investuje do rozšíření závodu. Z linky zde budou sjíždět auta s benzinovým a hybridním pohonem.

V pátek skončilo kolektivní vyjednávání v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto. Tarifní mzdy ve Škoda Auto vzrostou od 1. dubna o 5,7 procenta, od 1. dubna 2021 se zvýší o další 2000 korun. Nová kolektivní smlouva bude ve škodovce platit také dva roky, tedy do 31. března 2021.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 1. října 2020

Očekáváme v 5:00 8°C

Celá předpověď