Možnosti bank odkládat splátky úvěrů jsou podle ČNB dostatečné

foto Česká národní banka (ČNB), pražské sídlo.

Praha - Česká národní banka považuje současné možnosti bank odkládat splátky úvěrů v souvislosti s koronavirovou krizí za dostatečné. ČNB tím reagovala na výzvu Asociací exportérů a Asociací textilního-oděvního-kožedělného průmyslu (ATOK), aby rozvolnila pravidla při odkladu splátek úvěrů, na která údajně narážejí komerční banky.

Způsob použití pravidel v praxi se průběžně diskutuje s Českou bankovní asociací i s jednotlivými bankami, které řeší konkrétní nastavení svých vlastních pravidel pro kategorizaci pohledávek a výpočet opravných položek, uvedla ČNB. Ta bankám sdělila i to, že v případě jiných než retailových klientů by banky měly postupovat při posuzování individuálně a zejména u větších klientů či úvěrů podrobněji vyhodnocovat dopad aktuální situace na jejich celkovou finanční situaci a schopnost splácení úvěru v budoucnosti.

"Takto jsme to jasně komunikovali vůči bankovnímu sektoru a já pevně věřím, že banky v tento 'moment pravdy' dokážou, že všechna jejich proklientská prohlášení nebyla jen prázdným marketingem," uvedl viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

Výkladem chtěla ČNB bankám poskytnout určitou flexibilitu při posuzování kategorizace pohledávek a při výpočtu opravných položek, které obecně banky musejí provádět podle přímo účinných nařízení EU. Současně však ČNB předpokládá, že banky budou opravné položky vytvářet včas dle vývoje rizikovosti portfolia.

"Stejně jako evidujeme počet osob nakažených koronavirem, tak musíme evidovat i počet firem, které byly koronavirem zasaženy. Lékařem jsou v tomto případě především vláda a bankovní domy, a to za podpory centrální banky," dodal Nidetzký.

Doporučení k možnosti odkladu splátek úvěrů o tři měsíce pro zaměstnance, živnostníky i malé podnikatelé vydalo počátkem minulého týdne prezidium České bankovní asociace. Vedly se ale pak diskuze o tom, jak ujednotit postup bank při zápisu do registru dlužníků. Některé peněžní ústavy odklad splátek již minulý týden oznámily.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 21. října 2020

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď