Mostní provizorium přes Svratku v Brně funguje bez potíží, přejely desítky vlaků

foto Vlaky začali poprvé jezdit po mostním provizoriu přes řeku Svratku v Brně. Správa železnic je umístila na stávající most kvůli tomu, že pilíře a klenba jsou porušené. 24. prosince 2022 Brno.

Brno - Desítky vlaků už přejely po mostním provizoriu přes řeku Svratku v Brně. Začalo fungovat v pátek večer, jeho vybudování bylo nutné kvůli poškození mostu. Vše je bez problémů a jezdí se podle jízdních řádů, řekl ČTK mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Na koridoru mezi Brnem a Břeclaví a také Jihlavou byl od čtvrtka omezený provoz kvůli narušeným pilířům a klenbě. Rekonstrukce viaduktu si vyžádá přípravu projektové dokumentace, poté navážou další administrativní kroky. Provizorium by tak podle odhadů mělo sloužit dva až tři roky.

O porušení mostu informovali železničáři ve čtvrtek. Připravovali proto provizorní přemostění, které mělo být hotové dnes ráno. Nakonec ale práce stihli už v pátek večer, díky tomu mohla skončit výluka. "Provoz je standardní a není žádné omezení na Jihlavu ani na Břeclav. Přejely desítky vlaků," uvedl Nevola. Pouze se nejezdí po tolika kolejích jako obvykle, nicméně jezdí se podle jízdních řádů.

Na mostním provizoriu platí snížená rychlost. "Technický stav mostu budeme nadále monitorovat, ale kdybychom si nebyli jistí, že je bezpečný, provoz bychom tam nepustili," řekl Nevola.

Železničáři ve čtvrtek uvedli, že důvodem porušení mostu je podle jejich dosavadního zjištění stavba protipovodňových opatření. Mluvčí města Filip Poňuchálek uvedl, že štětovnicové stěny umístěné dva metry od pilíře jsou na místě od léta a od té doby žádné práce nepůsobily otřesy. Město plánuje společné jednání se Správou železnic o možnostech nápravy.

O vánočních svátcích pojedou všechny vlaky přes hlavní nádraží, protože provoz je výrazně slabší, stejně tak to bude o víkendu 31. prosince a 1. ledna. Mezi svátky a v prvním lednovém týdnu by měly přes nedaleké dolní nádraží jezdit pouze osobní vlaky mezi Tišnovem a Židlochovicemi a Hustopečemi, a to mezi 4:30 a 20:30. Jak bude vypadat organizace dopravy od 9. ledna, není zatím jisté.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď