Morawiecki: Polsko požádá Berlín o souhlas s vysláním tanků Leopard Ukrajině

foto Ilustrační foto - Tank Leopard 2 během předváděcí akce pořádané pro média Bundeswehrem v německém Münsteru 28. září 2011.

Varšava/Moskva - Polsko požádá Německo o povolení poslat tanky Leopard 2 na Ukrajinu, řekl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Dodal, že Polsko může tyto tanky německé výroby Ukrajině dodat v rámci skupiny zemí, jejímž členem Německo nemusí být. Berlín se zdráhá poskytnout Ukrajině svoje leopardy. Země, které je vlastní a chtějí to udělat, ho ovšem musejí oficiálně požádat o souhlas.

"Požádáme Německo o svolení, ale to je druhořadé téma," řekl Morawiecki na tiskové konferenci v Poznani. "A i kdybychom souhlas nezískali, v rámci této malé koalice - i kdyby Německo jejím členem nebylo, spolu s ostatními své tanky Ukrajině předáme," uvedl také.

Morawiecki nespecifikoval, kdy se na Berlín obrátí. Uvedl také, že Polsko sestavuje koalici zemí ochotných poslat leopardy na Ukrajinu. Náměstek polského ministra zahraničí Arkadiusz Mularczyk dnes v Polském rozhlasu uvedl, že se Polsko na Berlín s žádostí o souhlas s dodáním leopardů Ukrajincům zřejmě obrátí tehdy, až koalici vytvoří.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v neděli řekla, že pokud by se někdo na Berlín obrátil, zda může své tanky Leopard 2 na Ukrajinu poslat, německá vláda "by se nepostavila proti". Podotkla ovšem, že nikdo zatím s takovým dotazem nepřišel.

Morawiecki dnes k prohlášení šéfky německé diplomacie řekl, že "vyvíjet nátlak má smysl" a že v něm zažehlo "jiskřičku naděje", že i Německo by se mohlo stát členem skupiny zemí, jež poskytnou Ukrajině moderní tanky. "Neustále vyvíjíme tlak na vládu v Berlíně, aby své leopardy dala k dispozici," uvedl Morawiecki. Dodal, že Německo má asi 550 těchto tanků. Polsko Ukrajině nabízí 14 obrněných vozidel.

Ukrajinská vláda naléhá na své spojence, aby jí své tanky, a zejména v Německu vyráběné leopardy, poskytli. Jsou podle ní klíčové pro to, aby její armáda dokázala zvítězit nad ruskými invazními jednotkami. Agentura AP připomíná, že Německo patří mezi nejvýznamnější dárce zbraní pro Ukrajinu, nicméně vzhledem k historickým zkušenostem Německa a zažité politické tradici je při každém dalším kroku ve vojenské podpoře opatrné. Za tuto váhavost si kabinet kancléře Olafa Scholze vysloužil kritiku zejména Polska a pobaltských zemí, které se považují za nejvíce ohrožené možnou další ruskou agresí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes řekl, že pokud třetí země budou dodávat německé tanky na Ukrajinu, "zaplatí za to Ukrajinci". Šlo by podle něj o "pseudopodporu".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď