Mladá žena na škole v Nashvillu zabila šest lidí, policie ji zastřelila

foto Evakuace žáků křesťanské školy v americkém městě Nashville, kde 27. března 2023 došlo ke střelbě.

Nashville (USA) - Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. Bílý dům v reakci na krveprolití znovu vyzval republikánské zákonodárce, aby podpořili zákaz prodeje "útočných zbraní".

Fotogalerie

Útočnice podle policie pronikla do soukromé školy Covenant School bočním vchodem poté, co dveře rozstřílela. Ozbrojena byla dvěma "puškami útočného stylu" a pistolí. Policie informaci o "aktivním střelci" dostala krátce po desáté hodině ráno místního času (17:00 SELČ). Dva policisté krátce na to na místě zahájili palbu a žena byla mrtvá 14 minut po nahlášení útoku, řekl policejní mluvčí Don Aaron.

Ten na prvotní tiskové konferenci uvedl, že útočnice se zdála být náctiletá, policie ale záhy upřesnila, že se jednalo o 28letou ženu z Nashvillu. Později doplnila, že jde o někdejší žačku presbyteriánské školy na jihu hlavního města státu Tennessee.

Na Covenant School podle její webové stránky dochází asi 200 dětí od předškolního věku po šestý ročník. Tři děti - všem bylo devět let - byly prohlášeny za mrtvé, když je dovezli se zraněními způsobenými střelnou zbraní do nemocnice Monroe Carell Jr. Children’s Hospital, uvedl dříve mluvčí John Howser. Policie pak oznámila také smrt tří pracovníků školy, ve věku 60 a 61 let, včetně ředitelky školy Katherine Koonceové, která školu s asi 200 žáky a padesátkou zaměstnanců vedla od července 2016,uvedla agentura AP.

Útočnice byla vybavena podrobným plánkem školy a zanechala po sobě manifest, uvedl policejní náčelník John Drake po prohlídce domova útočnice, kde policisté našli jak plánek přístupů ke škole, tak manifest "s několika poznámkami".

Dnešní incident je podle databáze listu The Washington Post (WP) druhou letošní střelbou na americké škole, při níž někdo přišel o život. Případů, při kterých střelci ohrožovali děti na školách, eviduje od začátku roku více než deset. Za uplynulý rok jich údajně bylo 46, což je podle deníku nejvyšší součet od roku 1999. WP do seznamu zahrnuje i incidenty, při kterých byly školy zasaženy, aniž by na ně střelci cílili.

"Je to nechutné... je to srdcervoucí, nejhorší noční můra každé rodiny," reagoval na zprávy z Nashvillu americký prezident Joe Biden. "Musíme udělat víc pro to, abychom zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi," pokračoval. Vyzval Kongres k přijetí zákazu útočných zbraní, tedy opatření po vzoru toho, jaké v USA platilo v letech 1994 až 2004. Mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová předtím vyzývala zákonodárce Republikánské strany také k podpoře zpřísnění kontrol při prodeji zbraní.

List The New York Times (NYT) napsal, že schválení nového zákazu prodeje vybraných střelných zbraní je nepravděpodobné. Republikáni, kteří od ledna kontrolují americkou Sněmovnu reprezentantů, jdou v Kongresu opačným směrem a letos přišli s několika návrhy, které by rozšířily přístup ke zbraním. Mimo jiné navrhli uzákonit právo nosit zbraně mimo svůj domov a používat je k sebeobraně, píše NYT.

Dostupné informace ukazují, že v USA připadá na každého obyvatele více než jedna pistole či puška, přičemž počet střelných zbraní v americké společnosti dál roste. Narůstá také počet případů "masových střeleb", za které jsou považovány incidenty, při nichž počet mrtvých nebo zraněných přesahuje tři. Organizace Gun Violence Archive jich za loňský rok zaznamenala 647 a letošní součet se před dneškem blížil ke 130.

"Je vysoce neobvyklé, aby střílela žena. Drtivá většina masových střelců bývají muži," poznamenal po útoku v Nashvillu komentátor televize ABC News Pierre Thomas. Jeho tvrzení dokládají údaje skupiny The Violence Project, která spravuje databázi s údaji o skoro 200 masových střelbách za posledních více než 50 let. Před dneškem evidovala pouze čtyři případy, kdy útok spáchaly ženy.

Policie zabavila další zbraně v domě ženy, jež zastřelila šest lidí

Kriminalisté v americkém městě Nashville při domovní prohlídce zajistili další střelné zbraně v domě mladé ženy, která v pondělí zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole. Podle policie měla útok podrobně naplánovaný a použila při něm tři ze sedmi zbraní, které si v posledních letech legálně zakoupila. Video zveřejněné policejním sborem ukazuje, jak ji strážníci zastřelili poté, co za zvuků sirén a výstřelů prohledávali budovu školy.

Úřady útočnici identifikovali jako někdejší žačku dané presbyteriánské školy na jihu hlavního města státu Tennessee, 28letou Audrey Haleovou. Panovaly přitom jisté nejasnosti ohledně její genderové identity. Policie o ní nejprve hovořila jako o mladé ženě, později uvedla, že Haleová sama sebe označovala za transgender muže.

Přesný motiv útoku není známý a Haleová neměla žádný záznam v trestním rejstříku. Vyšetřovatelé se domnívají, že motivem mohla být "zášť". Policie dnes oznámila, že Haleová se léčila s nespecifikovanou "emoční poruchou", uvádí agentura AP.

Do budovy školy Covenant School vnikla se dvěma poloautomatickými puškami a pistolí bočním vchodem poté, co rozstřílela dveře. Policie informaci o "aktivním střelci" dostala krátce po desáté hodině ráno místního času (17:00 SELČ). Dva policisté krátce na to na místě zahájili palbu a žena byla mrtvá 14 minut po nahlášení útoku, řekl policejní mluvčí Don Aaron. Oběťmi jsou tři děti ve věku od osmi do devíti let a tři dospělí ve věku 60 až 61 let, včetně ředitelky školy Katherine Koonceové.

Zásah policistů proti útočnici ukazují záběry z kamer na uniformách strážníků, které dnes nashvilleská policie zveřejnila. Je na nich vidět, jak zasahující tým postupně prochází jednotlivé místnosti a končí v prvním patře školy, kde se ozývají výstřely. Jeden z mužů po zpozorování Haleové zahajuje palbu, posléze vypálil několik dalších ran jeden z jeho kolegů.

Střelkyně po sobě zanechala manifest, jehož obsah ovšem policie nekomentovala. U Haleové se také našla podrobné mapa školy s vyznačenými vstupními body. Žena při plánování útoku podle vyšetřovatelů školu sledovala.

Postupně si zakoupila sedm střelných zbraní, které měla schované v domě u rodičů, řekl dnes policejní velitel John Drake. Při domovní prohlídce policie nalezla mimo jiné dvě brokovnice včetně jedné upilované. Rodiče podle Drakea vypověděli, že o zbraních nevěděli a že nechtěli, aby dcera střelné zbraně vlastnila. Matka střelkyně řekla televizi ABC News, že je to teď "velmi těžké", a požádala o soukromí.

Na Covenant School podle její webové stránky dochází asi 200 dětí od předškolního věku po šestou třídu. Instituce uvedla, že místní komunita je "zdrcena". "Truchlíme nad obrovskou ztrátou a jsme v šoku, když se vzpamatováváme z teroru, který zničil naši školu a kostel," sdělila v prohlášení.

Matka jednoho z žáků uvedla, že její syn je nyní traumatizován. "Myslím, že se mu teď daří lépe, když ví, že střelkyně je mrtvá," řekla Shaundelle Brooksová serveru BBC News. "Tohle jsou rozhovory, které bychom neměli vést. Je to zklamání pro naše děti," dodala.

Prezident Joe Biden označil střelbu za "nejhorší noční můru rodiny". "Musíme udělat víc, abychom zastavili násilí páchané střelnými zbraněmi," řekl a znovu vyzval Kongres, aby přijal přísnější zákony o kontrole zbraní. "Trhá to naše komunity na kusy a trhá to samotnou duši tohoto národa," prohlásil Biden.

Podle neziskové organizace Gun Violence Archive, která sleduje údaje o násilí páchaném střelnými zbraněmi, byl tento útok 129. "masovou střelbou" v Americe v roce 2023. Za ně jsou považovány incidenty, při nichž počet mrtvých nebo zraněných přesahuje tři.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď