Ministr vnitra SRN nevylučuje zpřísnění na hranicích, odbory to kritizují

foto Ilustrační foto - Německý ministr vnitra Horst Seehofer (na snímku z 4. května 2021).

Berlín - Německý ministr vnitra Horst Seehofer v případě nepříznivého vývoje nevylučuje zpřísnění kontrol na německých hranicích, aby země zabránila přílivu migrantů z Afghánistánu. Seehoferovo prohlášení, které učinil v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag, dnes kritizuje šéf vlivných policejních odborů GdP Andreas Rosskopf. V rozhovoru s deníkem Rheinische Post řekl, že na zpřísnění kontrol nemá policie vybavení a že na hranici s Českem a Polskem nelze kvůli afghánským běžencům natáhnout žiletkový drát.

"Uděláme vše, abychom zabránili nekontrolovanému přílivu běženců do Evropy," řekl Seehofer. "V případě nouze zpřísníme kontrolní opatření na našich hranicích. Ne každý, kdo do naší země chce, smí přicestovat," dodal.

Podle Rosskopfa vnímají policisté Seehoferovo prohlášení velmi kriticky, protože zpřísnění hraničních kontrol, které jsou nyní jen namátkové, nelze tak snadno provést. "Šest let odmítá ministerstvo vnitra spolkové policii potřebné vybavení pro takové kontroly," řekl s tím, že policii chybí drony, moderní maskované zásahové vozy, technika pro kontrolu dokladů v terénu nebo mobilní strážnice.

"V současné době nedokážeme ani na železnici a na silnicích zajistit, že již jednou vyhoštěné Afghánce nebo jiné, kteří se prokážou falešnými doklady, spolehlivě odhalíme," řekl Rosskopf. Uvedl, že Seehofer by měl rovněž upřesnit, jak by opatření fungovalo. "Nemůžeme na hranicích s Polskem nebo Českem natáhnout žiletkový drát, abychom Afgháncům zabránili v neoprávněném vstupu. Teprve až ministr vnitra vysvětlí, co by se s afghánskými běženci na hranicích mělo dělat, může vyslat spolkovou policii," dodal.

Afghánistán, ze kterého západní země v čele s USA dokončují evakuaci, ovládlo radikální hnutí Tálibán. Západ se obává, že kvůli novému režimu se zvedne nová uprchlická vlna. Německo navíc zaznamenalo případy, kdy se evakuačními lety vydalo do Německa několik Afghánců, kteří měli falešné doklady, případně byli již dříve z Německa vyhoštěni.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 17:00 13°C

Celá předpověď