Mexiko vydalo do USA syna bývalého drogového bosse zvaného El Chapo

foto Mexický narkobaron Joaquín Guzmán (přezdívaný El Chapo) v doprovodu agentů amerických bezpečnostních složek na letišti v New Yorku (na snímku z 19. ledna 2017).

Washington/Mexiko - Mexiko v pátek vydalo do Spojených států Ovidia Guzmána Lópeze, syna bývalého šéfa mexického drogového kartelu Sinaloa Joaquína Guzmána, zvaného El Chapo (Prcek). V USA bude čelit obviněním z obchodování s drogami. Oznámil to podle agentury AP americký ministr spravedlnosti Merrick Garland. Joaquín Guzmán byl v USA v roce 2019 odsouzen za obchod s drogami a plánování vražd na doživotí.

"Tato akce je nejnovějším krokem ve snaze ministerstva spravedlnosti útočit na všechny aspekty aktivit tohoto kartelu," uvedl Farland k vydání Guzmána Lópeze. "Ministerstvo spravedlnosti bude i nadále hnát k odpovědnosti ty, kdo jsou zodpovědní za podněcování epidemie opiátů, která zdevastovala příliš mnoho komunit po celé zemi," dodal.

Mexické bezpečnostní složky Guzmána Lópeze, zvaného El Ratón (Myš), zadržely v lednu v Culiacánu, který je hlavním městem mexického státu Sinaloa. Zadržení vyvolalo ve městě násilnosti ze strany členů kartelu, které si vyžádaly tři desítky životů.

Američtí prokurátoři v dubnu představili rozsáhlá obvinění vůči Guzmánovi Lópezovi a jeho bratrům. Popsali, jak po otcově vydání do USA a následném odsouzení čím dál více směrovali kartel k syntetickým drogám, jako jsou metamfetamin a silný syntetický opioid fentanyl, píše AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď