Maloobchodní tržby v červnu stouply o 7,1 procenta, pomohlo rozvolnění

foto Ilustrační foto - Lidé nakupují v největším jihlavském nákupním centru Citypark, kde se 10. května 2021 po uvolnění vládních protiepidemických opatření znovu otevřela většina obchodů. Do tohoto dne tam mohla fungovat necelá polovina.

Praha - Maloobchodní tržby v červnu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta. Je to podobný výsledek jako v předchozích měsících. V dubnu byl růst po revizi 7,2 procenta, v květnu 7,3 procenta. Pomohlo rozvolnění protiepidemických opatření. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o 0,6 procenta. Tržby maloobchodu jsou podle analytiků nad předkrizovou úrovní, měly by se tam podle nich udržet.

Vzhledem ke zlepšení epidemické situace a menšímu počtu koronavirových nákaz mohly být v červnu otevřené všechny obchody. "Růst byl přitom zaznamenán ve všech hlavních sortimentních skupinách," uvedla ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ Marie Boušková.

Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,9 procenta, za pohonné hmoty o 6,6 procenta a za potraviny o 3,3 procenta.

Obchody s počítačovým a komunikačním zařízením utržily téměř o čtvrtinu více než loni. Prodejny s kosmetickým a toaletním zbožím si polepšily o 11,4 procenta a za oděvy a obuv lidé utratili o 10,8 procenta více než loni v červnu. Tržby v obchodech s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím byly vyšší o sedm procent, podobné to bylo v prodejnách výrobků pro domácnost. Internetové obchody pak zaznamenaly meziroční růst o 14,5 procenta.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby očištěné o kalendářní vlivy meziročně zvýšily o 15,7 procenta. Stejný výsledek byl i v případě neočištěných tržeb. Za prodej aut včetně náhradních dílů vzrostly tržby o 17,7 procenta a za opravy aut o 8,7 procenta.

Analytici: Tržby maloobchodu jsou nad předkrizovou úrovní, měly by se tam udržet

Maloobchodníkům se podle analytiků i v červnu dařilo. Tržby jsou nad předkrizovou úrovní, kde by se měly udržet také v dalších měsících. Tempo růstu ale bude pravděpodobně pomalejší. Češi navzdory otevřeným kamenným obchodům nadále s oblibou nakupují na internetu. Ve srovnání s jinými formami prodeje je nárůst tržeb internetových obchodníků nadprůměrný. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila.

Maloobchodní tržby v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně stouply po očištění o kalendářní vlivy o 7,1 procenta. Neočištěný růst činil podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče 7,2 procenta, zatímco trh očekával nárůst o 5,4 procenta.

"Meziročně se dařilo navyšovat tržby ve všech skupinách obchodníků s výjimkou prodejců na stáncích a trzích. Dvouciferné meziroční přírůstky tržeb zaznamenaly prodejny počítačů a elektroniky, kosmetického a toaletního zboží, odívání a obuvi a tradičně internetové obchody," uvedl ekonom UniCredit Bank Jiří Pour.

Celý maloobchod se podle ekonoma ČSOB Petra Dufka zatím výrazně nikam neposunul s výjimkou internetových obchodníků. Ty podle něj už letos dosáhli více než pětinového nárůstu tržeb. Jáč doplnil, že růst o 14,5 procenta je v porovnání s ostatními formami prodeje nadprůměrný, navzdory vysoké srovnávací základně z loňského roku. On-line nákupy si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpáa Křečka oblíbili i starší lidé. Jsou podle něj zvyklí porovnávat nabídky v obchodech prostřednictvím nákupních letáků. Nově ceny srovnávají na internetu, řekl.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka v dalších měsících předpokládá spíše pomalejší zvyšování tržeb v maloobchodu. "Tomu na začátku července napovídá i snížení spotřebitelské důvěry. Za celý rok naše prognóza počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž tří procent," uvedl. Raiffeisenbank počítá podle svého analytika Davida Vagenknechta s růstem za celý rok bez zohlednění automobilů okolo čtyř procent, včetně prodeje aut pak o 5,2 procenta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď