Anterselva (Itálie) - Biatlonistky Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Tereza Voborníková a Tereza Vinklárková skončily páté ve štafetě na olympijských hrách v Itálii. Před závěrečným úsekem se držely ve hře o medaili, nakonec ztratily po trestném kole finišmanky Vinklárkové minutu na bronz. Zvítězily Francouzky před Švédkami a Norkami.
České reprezentantky navázaly na pátou příčku z lednového závodu Světového poháru v Ruhpoldingu, kdy startovaly ve stejném složení a pořadí. Ve štafetě zaznamenaly druhý nejlepší výsledek na olympijských hrách. Maximem zůstává třetí místo ze Soči 2014, před čtyřmi lety v Pekingu skončily osmé. Český tým se musel obejít bez zraněné Markéty Davidové, která opět laboruje s výhřezem ploténky.
Francouzky v sestavě Camille Benedová, Lou Jeanmonnotová, Océane Michelonová a Julia Simonová vybojovaly první biatlonové zlato z ženské štafety od roku 1992. Navázaly na úterní triumf mužských kolegů.
Devětadvacetiletá Simonová získala v Anterselvě už třetí zlato po vítězství ve vytrvalostním závodu a smíšené štafetě. Jeanmonnotová má čtvrtou medaili - vedle triumfu v "mixu" byla druhá ve vytrvalostním závodě a třetí ve sprintu. České biatlonistky ztratily v cíli na Francouzky přes dvě minuty.
Jislová zahájila závod bezchybnou střelbou vleže. Vestoje dvakrát opravovala a předávala osmá se ztrátou necelé půl minuty na vedoucí Švédky. Francouzkám se tou dobou závod komplikoval, neboť Benedová musela na trestné kolo a předávala ze šestnácté pozice.
"Cítila jsem se hodně dobře na trati. Možná si to vybralo daň na stojce. Je to ale olympiáda a ty emoce jsou tady větší než normálně. I s tím jsem bojovala," řekla České televizi Jislová.
Charvátová vleže opravovala jednou a vestoje dvakrát. Předávala sedmá se ztrátou necelých 27 sekund na čelo. Vpředu už opět byly Francouzky, které vrátila do hry o zlato Jeanmonnotová. "Na střelnici mi to přišlo v pohodě. Naštěstí jsem nervozitu nechala dnes doma. Od rána jsem si říkala, že by to mohlo jít. Myslím, že na mě je to slušný výsledek. Dovezla jsem to v kontaktu," uvedla Charvátová.
Voborníková navázala na výkony v individuálních závodech a štafetu také posunula. Dobíjela jednou vleže i vestoje. Do posledního úseku předala Vinklárkové na čtvrté pozici. Češky ztrácely na medaili necelých šest sekund.
"Musím pochválit servis. Lyže mi hodně pomohly. Na stojku jsem přijela v hrozném stavu, takže to jedno dobíjení bylo ještě dobré," řekla Voborníková.
Vinklárková se držela před položkou vleže v kontaktu se Švédkou Hannou Öbergovou a Norkou Maren Kirkeeideovou. Poté trefila ale jen čtyři z osmi ran a musela na trestné kolo. Při následné "stojce" byla už bezchybná a doběhla pátá.
Ženy - štafeta (4x6 km): 1. Francie (Benedová, Jeanmonnotová, Michelonová, Simonová) 1:10:22,7 (1 tr. okruh + 6 dobíjení), 2. Švédsko (Gestblomová, Magnussonová, E. Öbergová, H. Öbergová) -51,3 (1+7), 3. Norsko (Johansenová, Arnekleivová, Knottenová, Kirkeeideová) -1:07,6 (0+7), 4. Německo -1:29,1 (1+9), 5. Česko (Jislová, Charvátová, Voborníková, Vinklárková) -2:07,5 (1+10), 6. Polsko -2:14,8 (0+12).















