Majitelka zámku v Peruci odmítá kraji předat síň Emila Filly

foto Ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alica Štefančíková (druhá zleva) hovoří s novináři před Pamětní síní Emila Filly umístěné v prostorách jižního křídla zámku v Peruci na Lounsku (na snímku z 21. srpna 2018).

Peruc (Lounsko) - Majitelka zámku v Peruci na Lounsku odmítá Ústeckému kraji předat Pamětní síň Emila Filly. Má tak učinit podle smlouvy, termín vypršel už v červnu. Síň je přes dva roky zavřená kvůli celkové rekonstrukci zámku. Majitelka Dominika Matušová se navzdory opakovaným výzvám nedostavila na dnešní termín předání, kterého se účastnili i novináři. S hejtmanstvím podle mluvčí Lucie Dosedělové Matušová nekomunikuje.

"Chceme ještě jednou zopakovat, že bychom rádi, kdyby s námi kdokoliv, ať už právní zástupci nebo paní majitelka, začali alespoň jakkoli komunikovat," uvedla dnes v Peruci Dosedělová.

Síň má provozovat Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která je příspěvkovou organizací kraje. Cílem je návrat děl kubistického malíře, což je i podmínkou darovací smlouvy z padesátých let minulého století. Na část objektu se síní má hejtmanství věcné břemeno. Filla vytvořil v Peruci sérii krajin Českého středohoří.

Čelo zámku Peruc na Lounsku na snímku z 21. srpna 2018. Hejtmanství nemá přehled o tom, jaké práce uvnitř objektu majitelka zadala. Vstup je zabedněný, dnes se na něm objevil posudek pojednávající o údajném poškození objektu nevhodným užíváním kanalizace. Ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štefančíková označila tvrzení za lživá a žádá jejich veřejné dementování.

"Poradím se s odborníky a podle toho zvážíme další kroky, ale budeme se bránit," řekla dnes novinářům Štefančíková.

Před rokem 1989 zámek patřil ministerstvu kultury, poté ho vlastnila obec, která ho později prodala soukromému majiteli. Ústecký kraj nákup objektu od tohoto majitele zvažoval, ale neuskutečnil. Poté zámek získala současná majitelka. Za projektem obnovy objektu stojí Pavel Ondráček, majitel zámku a středověké krčmy Dětenice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 21. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď