Maďarský činitel naznačil další zpoždění ratifikace vstupu Švédska do NATO

foto Vlajky Turecka, NATO a Švédska na summitu NATO ve Vilniusu 10. července 2023.

Budapešť - Maďarsko si není jisté, zda musí ratifikovat přihlášku Švédska do Severoatlantické aliance, řekl předseda maďarského parlamentu László Kövér. Podle agentury Reuters může toto vyjádření signalizovat další protahování vstupu Švédska do NATO ze strany Budapešti.

Turecko a Maďarsko jsou poslední dvě země, které vstup Švédska do aliance ještě neratifikovaly. Maďarský parlament se souhlasem otálí od loňského července s ohledem na kritiku od některých švédských politiků na adresu Budapešti kvůli zhoršování stavu demokracie v Maďarsku.

"Není jisté, že vstup (Švédska do NATO) musíme ratifikovat," řekl v neděli v televizi HírTV Köver, vysoce postavený poslanec z vládnoucí strany Fidesz. Reuters připomíná, že jeho vyjádření přichází krátce poté, co maďarský ministr zahraničí poslal dopis svému švédskému protějšku, ve kterém dal najevo znepokojení nad "zaujatými a nespravedlivými" obviněními, která někteří švédští politici podle něj vznášejí vůči maďarské vládě.

Švédsko podalo přihlášku do NATO loni na jaře společně s Finskem. Skandinávské země to udělaly v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Finsko už členem aliance je.

Maďarský parlament se znovu sejde tento měsíc, ale není jasné, zda na programu bude mít debatu a hlasování o vstupu Švédska do NATO. Maďarští a turečtí představitelé říkají, že spolu postup v této věci úzce koordinují. Rozšíření aliance musejí vždy schválit všichni její stávající členové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď