Maďarsko schválilo další dvě vakcíny proti covidu-19

foto Ilustrační foto - Distribuce čínských vakcín Sinopharm v Maďarsku.

Peking/Budapešť - Maďarsko schválilo pro nouzové použití dvě další vakcíny proti covidu-19. Oznámila to dnes podle agentury Reuters hlavní maďarská lékařka Cecília Müllerová. Kromě očkovacího preparátu čínské společnosti CanSino Biologics (CanSinoBIO) dostal zelenou také preparát CoviShield, což je verze vakcíny firmy AstraZeneca vyráběná v Indii. Maďarsko je tak první zemí Evropské unie, která tyto dva preparáty pro nouzové použití schválila, píše Reuters.

"Závodíme s časem," prohlásila podle agentury Müllerová a dodala, že Maďarsko se ve snaze obstarat co nejvíce "účinných a bezpečných vakcín" proti covidu-19 obrátí do všech "koutů světa".

Podle agentury MTI schválil obě vakcíny Národní ústav pro kontrolu léčiv a potravin (OGYÉI). Pokud obě očkovací látky schválí pro široké použití také Národní zdravotnické středisko, bude moci Maďarsko nakupovat vakcíny ze sedmi zdrojů, podotkla agentura Reuters. Zatím však není jasné, kdy a jaké množství těchto dvou očkovacích preparátů chce Budapešť použít.

O schválení vakcíny společnosti CanSino Biologics informovala nejprve samotná čínská firma. Ústav pro kontrolu léčiv a potravin schválil vakcínu s obchodním názvem Convidecia na základě předběžných výsledků třetí fáze testování, uvedl v prohlášení. Jde už o druhou čínskou očkovací látku proti covidu-19 povolenou v Maďarsku.

Maďarsko začalo jako první v Evropské unii očkovat vakcínami čínské firmy Sinopharm a ruskou látkou Sputnik V. Nouzové použití ani jednoho z těchto přípravků dosud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedoporučila. Maďaři kromě toho očkují vakcínami od výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, které unijním schvalovacím procesem prošly.

Maďarsko si za svůj samostatný schvalovací proces a vyjednávání o vakcínách vysloužilo kritiku. V poslední době však i některé další evropské země vyjádřily zájem o nákup těchto preparátů poté, co se dodávky od západních výrobců zadrhly.

Jednodávková vakcína CanSino byla dosud schválena v Číně, Pákistánu a Mexiku.

V desetimilionovém Maďarsku se epidemická situace nyní zhoršuje navzdory poměrně rychlému tempu očkování. V pátek země evidovala 10.759 nových případů nákazy a 213 dalších úmrtí, což jsou rekordní čísla. Dnes agentura MTI s odvoláním na vládní web koronavirus.gov.hu oznámila 9046 potvrzených případů infekce za den a 189 úmrtí.

Od vypuknutí pandemie země zaregistrovala 580.642 případů koronaviru, s nemocí covid-19 tam zemřelo doposud 18.451 osob.

Zdravotníci v Maďarsku podali vakcínu proti covidu-19 dosud 1,589.601 lidem, z nichž 479.389 dostalo rovněž druhou dávku očkovací látky, uvedla dnes agentura MTI.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 21. října 2021

Očekáváme v 13:00 16°C

Celá předpověď