Lvíčatům v Zoo Hodonín se daří dobře, jedno si ale troufá na tátu

foto Dospělý lev jihoafrický se svými čtyřmi potomky na snímku pořízeném 22. prosince 2020 v Zoo Hodonín. Lvíčata přišla na svět ve druhé polovině srpna. Po rodičích mají vzácnou smetanově bílou barvu.

Hodonín - Čtyřčata lvů jihoafrických v Zoo Hodonín, která přišla na svět ve druhé polovině srpna, se mají čile k světu. Po rodičích mají vzácnou smetanově bílou barvu. Jeden ze samečků si ale troufá na otce, chovatelé tak rodinu možná budou muset rozdělit. ČTK to řekla mluvčí zahrady Marie Blahová.

Fotogalerie

Lvíčata váží už kolem 20 až 25 kilogramů, nejsou mezi nimi velké váhové rozdíly. Jde o tři samečky a samičku. Značnou část jejich potravy tvoří maso, ale stále ještě sají i mléko od matky.

"Aktuálně řešíme společné soužití se samcem. Jeden z mladých samců se jeví jako dominantnější a temperamentnější a několikrát mezi ním a otcem proběhl konflikt," uvedla zooložka Zdenka Vavrysová. Těžké je ale podle ní rozlišit, co je přirozená výchova a socializace a co už je nebezpečné pro jejich vzájemné soužití.

"Nechceme předčasně zakročit, abychom nenarušili přirozený sociální vývoj, ale zároveň soužití smečky neustále sledujeme, abychom v případě potřeby mohli včas zasáhnout a zvířata od sebe oddělit," uvedla Vavrysová.

U mláďat z předchozího vrhu nebylo potřeba takto zakročit a společně s rodiči zůstali v jednom výběhu rok a půl od jejich narození až po jejich odjezd do Zoo Klaipeda v Litvě. Vzhledem k situaci u současných mláďat lze ale podle Vavrysové předpokládat, že pro tato mláďata bude zoo hledat nový domov o něco dříve.

Zoo je nyní kvůli vládním opatřením uzavřená. Zájemci ale mohou lvíčky vidět alespoň on-line na webu zahrady.

Lvy jihoafrické smetanově bílé barvy chová hodonínská zoo od roku 2013. Samice v minulosti třikrát zabřezla, v prvních dvou případech se ale mláďata narodila mrtvá. Teprve třetí odchov byl úspěšný, na sklonku roku 2018 se páru narodily dvě samičky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 16. září 2021

Očekáváme v 19:00 18°C

Celá předpověď