Lipavský: Ukrajinu nelze vyřadit z jednání o ukončení války s Ruskem

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Praha - Česko během svého předsednictví EU bude podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) usilovat o to, aby Ukrajina nebyla vyřazena ze snah o diplomatické řešení války s Ruskem. Lipavský to dnes uvedl v pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové. Reagoval tak na snahy některých západoevropských politiků dojednat ukončení bojů na Ukrajině i za cenu jejích územních ústupků Rusku.

Samotné české předsednictví ve druhé polovině roku nebude mít podle ministra vliv na jednání s Ruskou federací, ale ČR bude otázku podpory Ukrajiny nastolovat na unijních jednáních. "Budeme zdůrazňovat, aby Evropa nezapomněla na Ukrajinu," řekl Lipavský. Podle něj nelze dopustit, aby Ukrajina dopadla jako Československo v roce 1938, kdy rozhodnutím mocností přišlo o část území ve prospěch nacistického Německa. "Diplomatická jednání musejí vést především Ukrajinci samotní. Musíme udržet Ukrajince ve hře," dodal ministr. Podle Kyjeva s Moskvou nemá smysl vyjednávat, dokud se ruské síly nestáhnou zpět na své území.

Lipavský odmítl výrok francouzského prezidenta Emmanuela Macrona z počátku června, podle něhož Rusko pod vedením Vladimira Putina nesmí být ponížené. "Rusko je agresor a my bychom neměli brát ohled na nějaké jeho ponížení nebo neponížení. Macron problematice asi moc nerozumí, Putinovi je jedno, jak je Rusko vnímáno na Západě," uvedl ministr. Také jeho debatní partner Jaroslav Bžoch (ANO), který je místopředsedou sněmovních výborů zahraničního a pro evropské záležitosti, označil Macronův opakovaný výrok za chybu.

Oba politici se naopak rozcházeli v názoru na stanovisko předsedy ANO Andreje Babiše, podle něhož by Česko nemělo patřit na špičku zemí, které na Ukrajinu dodávají zbraně. Podle Bžocha tím bývalý premiér vyjádřil obavu z toho, aby dodávkami nebyla ohrožena obranyschopnost ČR nebo NATO. Lipavský namítl, že dodávky zbraní na Ukrajinu podporují bezpečnost ČR s ohledem na ruské expanzivní záměry. "Můžeme je (zbraně) mít tady ve skladišti, nebo mohou pomáhat na Ukrajině," uvedl ministr. S Bžochem se naopak shodl na tom, že by s dodávkami zbraní mohli být aktivnější větší a vybavenější země EU, jako je například Německo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 23. března 2023

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď