Lipavský navštívil zničené ukrajinské město Irpiň a základnu Hostomel

foto Ministr zahraničí Jan Lipavský hovoří s novináři před zničenou budovou, 20. července 2022, Irpiň, Ukrajina.

     Hostomel/Irpiň - Při své cestě na Ukrajinu dnes český ministr zahraničí Jan Lipavský navštívil město Irpiň a leteckou základnu Hostomel, kde měl mimo jiné možnost prohlédnout si zničený letoun An-225 Mrija. Obě místa byla na počátku ruské invaze dějištěm prudkých bojů, při nichž se ruská vojska snažila probít do ukrajinského hlavního města Kyjeva.

Fotogalerie

Ruští vojáci první den invaze 24. února podnikli výsadek na základnu Hostomel, který měl zabezpečit rychlý nástup vojsk určených k obsazení Kyjeva. Tento plán však překazily ukrajinské speciální jednotky, které Rusy odrazily a v kritický okamžik války tak zpomalily ruský postup na hlavní město.

Lipavský si spolu s rakouským kolegou Alexanderem Schallenbergem prohlédl základnu, která utrpěla značné škody. Stopy bojů jsou stále patrné na každém kroku, včetně rozbitých oken, ohořelých či pobořených zdí domů a všudypřítomných sutin. V přísně střežené části areálu je vidět zničený největší nákladní letoun světa Antonov An-225 Mrija.

Po odchodu ruských vojáků z Kyjevské oblasti a po nálezu stovek těl ukrajinských civilistů se Irpiň spolu s městy Borodjanka a Buča stala symbolem válečných zločinů, z nichž Ukrajina viní Rusko. Moskva tato obvinění popírá.

"Ty pocity jsou strašné, vidět to naživo," řekl novinářům Lipavský. Podle starosty města Oleksandra Markušyna, který ho doprovázel, je polovina budov ve dříve stotisícovém městě zničená nebo poškozená. Na 75.000 obyvatel se po předchozí takřka úplné evakuaci do Irpině vrátilo. Podle starosty je nyní nejdůležitější stihnout do zimy základní opravy, především zničených střech a oken.

Lipavský a Schallenberg dorazili do Kyjeva dnes ráno. Na programu mají jednání se svým ukrajinským protějškem Dmytro Kulebou, přijmout by je měl také prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (uprostřed) a jeho rakouský protějšek Alexander Schallenberg (vlevo) si prohlížejí trosky nákladního letounu Antonov An-225, 20. července 2022, Hostomel, Ukrajina.

"Rusko se snaží zničit suverenitu a územní celistvost Ukrajiny," řekl Lipavský novinářům při cestě vlakem do Kyjeva. Ukrajinským činitelům včetně svého protějšku Dmytro Kuleby hodlá v této souvislosti potvrdit pokračující politickou, humanitární a vojenskou podporu ze strany České republiky.

Spolu s Lipavským a Schallenbergem měl do Kyjeva přicestovat také jejich slovenský kolega Ivan Korčok, který ale svou účast na poslední chvíli zrušil kvůli covidu-19. V takzvaném slavkovském formátu (S3) trojice ministrů navštívila Ukrajinu začátkem února, jen dva týdny před zahájením ruské invaze. Spolu byli také v dubnu v Moldavsku.

Ukrajině, která v červnu získala status kandidáta členství v Evropské unii, chce Česko pomoci v jejím integračním procesu, řekl Lipavský. Tématem jednání podle něj bude i poválečná obnova Ukrajiny, která je jednou z priorit nynějšího českého předsednictví v EU. "V první řadě je ale potřeba, aby Ukrajina zvítězila, aby se zastavila ruská agrese," míní.

Lipavský dále uvedl, že nejede na Ukrajinu s nabídkou konkrétní nové pomoci, neboť ČR podle něj pomáhá dlouhodobě. Odmítl také, že by Česko nemuselo být s ohledem na tenčící se armádní zásoby schopno do budoucna zachovat současnou úroveň vojenské podpory. "Je naším rozhodnutím, že Ukrajina nesmí padnout," dodal s tím, že pro odražení ruského útoku musí i Česko učinit "vše, co je v našich silách".

Schallenberg vnímá cestu do Kyjeva jako "středoevropský signál solidarity" s Ukrajinou napadené Ruskem. "Nenecháme vás ve štychu," řekl rakouský ministr novinářům na adresu ukrajinských představitelů. Na Ukrajině podle něj jde o obranu světového řádu založeného na pravidlech, v opačném případě se svět začne řídit "zákonem džungle".

Od začátku ruské invaze 24. února navštívil Ukrajinu z vrcholných českých představitelů v polovině března premiér Petr Fiala, o měsíc později ho následoval předseda Senátu Miloš Vystrčil.

ČR přesvědčuje partnery o nutnosti větší pomoci Ukrajině, řekl Lipavský v Kyjevě

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď