Lídři stran ve středních Čechách podepsali koaliční smlouvu

foto Jan Jakob, Jiří Snížek, Petra Pecková, Martin Kupka Zleva Jan Jakob (Spojenci pro Středočeský kraj), Jiří Snížek (Piráti), kandidátka na hejtmanku Petra Pecková (STAN) a Martin Kupka (ODS) 4. listopadu 2020 v Praze podepsali koaliční smlouvu o vedení Středočeského kraje.

Praha - Lídři stran, které se dohodly na krajské vládě ve středních Čechách, dnes v Praze podepsali koaliční smlouvu. Vítězní STAN budou vládnout s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Hejtmankou se má stát volební jednička STAN Petra Pecková. Široká koalice se bude opírat o 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu. ANO, které dosud ve středních Čechách vládlo, skončí s 15 hlasy v opozici.

Fotogalerie

"Široká koalice umožňuje, abychom, pakliže budeme tu práci dělat dobře, mohli třeba být na kraji i více volebních období, abychom mohli dotáhnout do konce všechny změny, kterých chceme docílit," řekla Pecková novinářům. Týká se to podle ní například dlouhodobých projektů v dopravě.

Kvůli pandemii koronaviru zástupci stran smlouvu stvrdili ve venkovním prostředí - v Dienzenhoferových sadech před krajským úřadem. Kromě Peckové ji podepsali lídři ODS Martin Kupka, Pirátů Jiří Snížek a Spojenců Jan Jakob. Ostatní koaliční zastupitelé připojí své podpisy na ustavujícím zasedání zastupitelstva, které je svoláno na 16. listopadu.

Pecková uvedla, že navržení radní se už seznamují s agendou, ona je například kvůli pandemii koronaviru často ve spojení s krajským krizovým managementem. Předpokládá, že hned na prvním jednání nové krajské rady budou přijímána opatření týkající se rozdělování ochranných pomůcek.

STAN a ODS budou mít v budoucí krajské radě po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Statutárním zástupcem hejtmanky bude lídr ODS Kupka, který má mít na starosti silniční infrastrukturu. Radním pro veřejnou dopravu se stane Petr Borecký (STAN). Kupka uvedl, že spolu s Boreckým již jednali se svým pražským protějškem, aby se podařilo co nejrychleji navázat spolupráci s hlavním městem.

Finance, dotace a inovace má řídit předseda krajské organizace STAN Věslav Michalik, vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN), sociální věci Martin Hrabánek (ODS) a zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). Radním pro investice a majetek bude Libor Lesák (ODS).

Lídr Pirátů Snížek by měl mít mít na starosti regionální rozvoj a územní plánování. Druhým resortem Pirátů bude životní prostředí a zemědělství, které povede Jana Skopalíková. Radním pro kulturu, památky a cestovní ruch se stane lídr TOP 09 Jakob.

Koaliční partneři se dohodli na zřízení výborů zastupitelstva i na obsazení funkcí předsedů, místopředsedů a členů výborů v poměru k volebním výsledkům. Zřízen bude například výbor pro digitalizaci a chytrý kraj.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 4. března 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď