Lidé, kteří po uvolnění režimu vycestují, budou muset do karantény

foto Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček vystoupil 1. dubna 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání krizového štábu, který projednával další opatření v boji proti šíření nového typu koronaviru.

Praha - Lidé, kteří po uvolnění pravidel pro vycestování překročí hranice ČR, budou muset až na výjimky do povinné čtrnáctidenní karantény. Na tiskové konferenci to řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Návrh, podle kterého budou lidé moci v odůvodněných případech vycestovat za hranice po 14. dubnu, v pondělí schválila vláda. Lidé tak budou moci jet do ciziny z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Podrobnosti o výjimkách zveřejnilo vnitro na svých webových stránkách.

Hamáček upozornil, že opatření neznamená, že by Česko otevíralo hranice. "Státní hranice jsou stále uzavřené, my nevydáváme víza," zopakoval Hamáček. Do země nesmí až na výjimky vstupovat cizinci. V ČR zároveň stále platí nařízení ministerstva zdravotnictví o volném pohybu. "To znamená, že se vztahuje i na případy vycestování," uvedl ministr.

Video: Vláda zkrátila pendlerům minimální dobu pobytu v zahraničí
07.04.2020, 15:00, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Do karantény nebudou muset lidé, kteří vycestují na dobu kratší než 24 hodin a to v případech, kdy půjde o zaměstnance záchranných složek, kteří museli zasahovat v sousedním státě nebo zemědělce, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země. Do karantény nebudou muset ani občané, kteří musejí za hranice jet k doktorovi, veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu. Důvod výjezdu budou muset na hranicích doložit. Kontrolovat je bude policie, která zároveň každého cestovatele povede v evidenci. Pokud doba v zahraničí přesáhne 24 hodin, bude následovat povinná dvoutýdenní karanténa.

"Naší snahou je, abychom se pomalinku dostávali do normálu, protože přiznávám, že plošný zákaz vycestování je, nebo byl, extrémním opatřením," prohlásil Hamáček. Kabinet ale podle něj zároveň nechce, aby přišly vniveč výsledky opatření, která platila doposud.

Výhledově se budou opatření spojená s vycestováním z ČR podle ministra uvolňovat v závislosti na vývoji epidemie v ČR i v sousedních státech. Kontroly zruší podle toho, jak se s nákazou vypořádaly jednotlivé země. I případné budoucí cestování na dovolenou bude záviset na destinaci, do které budou chtít lidé vyjet.

Pravidla se od příštího úterý změní i pro takzvané pendlery. Budou se moci po 14 dnech práce v cizině vrátit do České republiky, budou však muset jako doposud na dva týdny nastoupit do preventivní karantény. Doposud museli v zahraničí zůstávat minimálně tři týdny. Výjimku z tohoto pravidla mají zaměstnanci ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaného záchranného systému. Nově k nim přibudou pracovníci kritické infrastruktury. Vnitro upozornilo, že pracovníci musí sledovat pravidla v ostatních zemích, aby věděli, zda přicestování umožňují.

Video: Lidé, kteří po uvolnění režimu vycestují, budou muset do karantény
07.04.2020, 15:40, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Nyní zatím do Velikonoční neděle 12. dubna trvá až na výjimky zákaz vycestování obyvatel České republiky stejně jako zákaz vstupu cizinců do Česka. První zákaz cestování přes hranice kabinet přijal s účinností od soboty 14. března, týkal se jen vymezených rizikových zemí. Už o dva dny později, tedy od pondělí 16. března, restrikci rozšířil na všechny státy.

Vláda zkrátila pendlerům minimální dobu pobytu v zahraničí

Vláda zkrátila takzvaným pendlerům minimální pobyt v zahraničí ze tří na dva týdny. Přeshraniční pracovníci se tak budou od příštího úterý moci po 14 dnech práce v cizině vrátit do České republiky, budou však muset jako doposud na dva týdny nastoupit do preventivní karantény. Výjimku z tohoto pravidla mají zaměstnanci ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaného záchranného systému. Nově k nim přibudou pracovníci kritické infrastruktury.

"Ten systém jsme upravili na dva týdny v práci, dva týdny doma," prohlásil Hamáček. Přestože to podle něj pro přeshraniční pracovníky zřejmě není ideální, je to v současnosti maximum, co mohla vláda udělat.

Ústřední krizový štáb navrhoval režim rozvolnit více tak, aby preventivní karanténu u pendlerů bylo možné nahradit potvrzením o negativním výsledku testu na nákazu novým koronavirem. Tento návrh však kabinet podle Hamáčka nepřijal, nesouhlasilo s ním ministerstvo zdravotnictví.

Vláda podle něj uznává fakt, že to jsou lidé vydělávající v zahraničí, kteří se starají o rodiny, platí hypotéky a platí náklady spojené s žitím. "Na druhou stranu to riziko každodenního překračování hranic je velmi vysoké," uvedl Hamáček. Některé případy nákazy se v příhraničních regionech podle něj opravdu objevili, protože opatření na hranicích nebyla dostačující. Kabinet proto rozhodl i o sjednocení opatřeních na všech hranicích.

Pravidla nově nebudou platit pro pracovníky kritické infrastruktury, tedy podle ministerstva vnitra oblasti, jejíž narušení "by mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva, zdraví osob nebo ekonomiku státu". Patří do ní tato odvětví: energetika, vodní hospodářství, potravinářství a zemědělství, zdravotnictví, komunikační a informační systémy, finanční trhy a měna, nouzové služby a veřejná správa.

Přísná pravidla pro přeshraniční pracovníky platí kvůli nákaze od 26. března.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. září 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď