Lidé hodnotí starost vlády o rodiny s dětmi nejlépe od r. 2004

foto Ilustrační foto - Lidé si prohlížejí kočárek 14. března 2019 na brněnském výstavišti na veletrhu potřeb pro děti do tří let a nastávající rodiče Prodítě. Souběžně se na výstavišti koná veletrh Svět ženy.

Praha - Starost vlády o sociální situaci rodin s dětmi hodnotí Češi nejlépe od roku 2004, kdy se jich na to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) poprvé dotazovalo. Jako dostatečnou ji vnímá 56 procent lidí, což je o osm procentních bodů více než v předchozím průzkumu v únoru 2017. Naopak o deset bodů na 32 procent ubylo občanů, podle nichž je starost o rodiny s dětmi nedostatečná. Ze samotných opatření dotázaní nejméně souhlasí se zavedením plošných přídavků na děti, většina je pro zavedení pružné pracovní doby nebo zkrácení pracovních úvazků pro rodiče s malými dětmi.

Podle zjištění CVVM přístup vlády k rodinám s dětmi hůře hodnotí ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé se špatnou životní úrovní a nespokojení s vlastním životem i současnou politickou situací a levicově zaměření voliči.

V případě konkrétních opatření v rodinné politice 90 procent Čechů souhlasí s podporou pružné pracovní doby nebo částečných úvazků pro rodiče a 88 procent i s provozováním družin u každé základní školy. Čtyři pětiny lidí by také přivítaly snížení daní pro lidi s nezaopatřenými dětmi, vyšší počet mateřských škol, otcovskou dovolenou a zvýšení rodičovského přídavku. Kolem dvou třetin dotázaných se vyslovilo pro společné zdanění manželů, vícerychlostní rodičovskou dovolenou nebo plošné porodné bez ohledu na příjem. S plošnými přídavky na děti souhlasila polovina lidí.

CVVM zjišťovalo mezi lidmi i názor na zavedení obědů zdarma pro děti v mateřských a základních školách, veřejnost v této otázce ale nebyla jednotná. Téměř dvě pětiny se přiklonily k variantě, aby obědy zdarma měly jen děti z chudých rodin, čtvrtina by je zavedla plošně pro všechny a třetina by je nezaváděla.

Se zavedením obědů zdarma pro všechny děti častěji souhlasili dotázaní s nižším vzděláním, ženy a obyvatelé Libereckého kraje. Pro obědy zdarma jen pro děti z chudých rodin byli zejména lidé, kteří se zajímají o politiku a ekonomickou situaci v ČR vnímají jako dobrou. Muži, lidé s vyšším vzděláním, obyvatelé Vysočiny a ti, kteří jsou nespokojeni s politickou situací nebo jsou voliči pravicových stran, by obědy zdarma nezaváděli.

CVVM provedlo průzkum v první polovině února mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 15:00 9°C

Celá předpověď