La Stampa: český premiér se chce koordinovat s novou italskou vládou v EU

foto Nová italská premiérka Giorgia Meloniová, 22. října 2022. 

Řím - Český premiér Petr Fiala doufá v koordinaci na unijní úrovni s novou italskou vládou, kterou řídí šéfka postfašistické strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová, a s polským kabinetem premiéra Mateusze Morawieckého. Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnil italský deník La Stampa. Premiéři, kteří vedou italskou, českou a polskou vládu, jsou členy evropské strany Evropští konzervativci a reformisté (ECR), které Meloniová předsedá. Fiala deníku řekl, že se s italskou političkou naposledy setkal v Evropském parlamentu a měl z diskuzí s ní dobrý pocit.

Fotogalerie

"Musíme vytvořit formát pro koordinaci našich stanovisek a našich kroků," řekl Fiala v rozhovoru. očekává, že se mezi třemi vládami podaří vytvořit dobrou úroveň koordinace. Český premiér tak doufá, že se premiéři z ECR budou koordinovat podobně, jako to dělají šéfové vlád z jiných větších unijních stran, například lidovců či socialistů.

Italská politička je předsedkyní ECR, ve které je členem i česká ODS nebo polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Po jmenování Meloniové do čela italské vlády, bude mít ECR u unijního stolu tři premiéry, kteří zastupují země s celkem 110 milionů obyvatel.

Fiala naposledy mluvil s Meloniovou před zhruba třemi až čtyřmi měsíci ve Štrasburku. "Hovořili jsme o evropské politice, o italském postoji k Evropě a o jejím názoru na Evropskou unii," řekl Fiala, který byl s rozhovorem "velmi spokojen". Příchod Bratrů Itálie do vlády by podle něj mohl posílit unijní podporu Ukrajině.

Fiala se také vyjádřil k jednání na summitu EU, který se uskutečnil tento týden v Bruselu. Uvedl, že cílem českého předsednictví je dosažení dohody nad konkrétní podobou energetických opatření během listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď