Kyjev uvedl, že případný útok na Ukrajinu by Rusko vyšel draho

foto Vojáci ruské armády na cvičení. Ilustrační foto.

Kyjev - Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes uvedl, že případný útok na Ukrajinu by přišel Rusko draho a způsobil mu "politické, ekonomické a lidské ztráty". Informovala o tom agentura Reuters. Rusko v posledních dnech posiluje svá vojska u hranic s Ukrajinou, což Kyjev, Spojené státy a NATO hodnotí jako předzvěst možného útoku. Kreml to odmítá.

"Nesnažíme se uhádnout, co se děje v hlavě (ruského prezidenta Vladimira) Putina," uvedl šéf ukrajinské diplomacie v televizním projevu. "Děláme na tom, abychom mu dali jasně na srozuměnou, že jakýkoliv útok na Ukrajinu ho přijde draho, takže je lepší to nedělat," dodal.

Hlavním cílem je podle něj Rusko odradit od "dalších agresivních akcí". "Moskva musí jasně pochopit, jaké by to způsobilo politické, ekonomické a lidské ztráty v případě nové fáze agrese," uvedl Kuleba.

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky o víkendu řekl časopisu Millitary Times, že Rusko shromáždilo přes 92.000 vojáků kolem ukrajinských hranic a chystá se zaútočit na konci ledna nebo začátku února.

Kreml to popřel a naopak varoval před ukrajinskými "provokacemi". Putin minulý týden uvedl, že Západ bere na lehkou váhu varování Moskvy, aby nepřekračoval její "nepřekročitelné linie". Varoval zejména před postupem Severoatlantické aliance v oblasti Černého moře.

Ukrajina z USA obdržela velkou dodávku protitankových střel Javelin a její námořnictvo v úterý zařadilo do služby dva bývalé čluny americké pobřežní stráže. Podle Kuleby obdrží Ukrajina ještě jedno americké plavidlo.

Moskva dlouhodobě odmítá možnost vstupu Ukrajiny do NATO a ostře kritizuje jakékoliv posilování vztahů Kyjeva s aliancí. Kreml tento týden uvedl, že Rusko vyzbrojování Ukrajiny moderními zbraněmi ze Spojených států sleduje se znepokojením.

Vztahy Kyjeva a Moskvy jsou nepřátelské od roku 2014, kdy protesty svrhly ukrajinského proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko následně anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo ozbrojené povstání proruských separatistů v Donbasu. Boje na východě Ukrajiny si dosud vyžádaly 14.000 životů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď