Kvůli nové mutaci viru státy omezují lety z Afriky, Evropa má první případ

foto Verze s označením B.1.1.529 nese mimořádný počet mutací, a mohla by tak být agresivnější než předchozí varianty. V Belgii se mezitím potvrdil první případ této mutace v Evropě. Výskyt nové varianty oznámil rovněž Izrael. Vedle JAR byla do dneška zjištěna pouze v Botswaně a Hongkongu.

Brusel/Berlín/Praha - Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes za znepokojivou označila novou variantu koronaviru, na kterou ve čtvrtek upozornila Jihoafrická republika (JAR). Řada zemí omezila vstup na svá území cestujícím ze zemí v jižní Africe a státy Evropské unie souhlasí s návrhem Evropské komise (EK), která chce zastavit lety ze sedmi jihoafrických zemí. V Evropě se už jeden případ varianty pojmenované omikron objevil, a to v Belgii. Varianta s vědeckým označením B.1.1.529 nese mimořádný počet mutací, a mohla by tak být agresivnější než ty předchozí. Prudkým oslabením reagovaly na informace o nové mutaci akciové trhy, ceny ropy klesly nejvíce od loňského dubna.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, které podle vědců možná vedou ke snadnějšímu přenosu. Podle WHO však potrvá ještě týdny, než bude jasné, jaké konkrétní důsledky mutace mají. Předběžné poznatky ukazují na zvýšené riziko reinfekce ve srovnání s jinými znepokojivými variantami. Takto označené varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta.

Řada států reagovala na výskyt nové mutace zpřísněním podmínek vstupu na svá území, případně zrušením letů z těch regionů, kde se nová varianta už objevila. Například Nizozemsko zastavuje lety z jihu Afriky, zatímco Itálie zakáže vstup lidem, kteří v posledních 14 dnech byli v JAR a dalších šesti afrických zemích. Obdobně zareagovaly i mnohé další státy, jako je Francie, Chorvatsko, Dánsko nebo Řecko. Od soboty se také omezí vstup do České republiky z osmi afrických zemí.

Země Evropské unie dnes vyjádřily souhlas s dočasným zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová předtím řekla, že veškeré lety z těchto zemí by měly být zrušeny do doby, než bude jasno v tom, jak závažné jsou mutace této varianty. Komise nemá pravomoc zákaz příjezdů členským státům nařídit, může jej však doporučit a dohlížet na jeho koordinaci. Konečné rozhodnutí je na jednotlivých unijních zemích.

Mluvčí WHO Christian Lindmeier jménem organizace doporučil přijímat vědecky fundovaná opatření. Zdůraznil, že vůči omezení cestování existují výhrady. Jihoafrický ministr zdravotnictví Joe Phaahla označil omezení cestování za neopodstatněná. Zatím podle něj není jasné, zda je nová mutace nakažlivější než jiné. JAR podle ministra jedná transparentně a zákaz cestování je v rozporu s normami a standardy WHO.

Kvůli obavám z hospodářských dopadů nové mutace se dostaly pod zvýšený tlak evropské akcie, které zaznamenaly nejprudší pokles od loňského června. Ze stejného důvodu oslabily akcie v Asii a pak i v USA. Dow Jonesův index klesl nejvíce od loňského října. Ztrácely zejména akcie společností z odvětví cestovního ruchu, bankovnictví a energetiky. Z obdobných důvodů klesly ceny ropy, a to nejvíce od loňského dubna. Brent zlevnil skoro o 12 procent zhruba na 72 dolarů za barel.

První potvrzený případ infekce variantou B.1.1.529 oznámila dnes Evropa. Zjistili ji v Belgii, kde je nakaženou mladá žena, která nedávno navštívila Egypt a Turecko.

Izraelský premiér Naftali Bennett uvedl, že jeho země je na pokraji vyhlášení nouzového stavu. Izraelské ministerstvo zdravotnictví odhalilo první případ nové varianty u pacienta, který se vrátil z Malawi.

Mluvčí Evropské komise dnes oznámila, že EU od ledna zmírní pravidla omezující vývoz vakcín proti nemoci covid-19 mimo unijní blok. Výrobci už nebudou muset žádat o speciální povolení. Omezení zavedla sedmadvacítka na začátku roku, aby přiměla velké farmaceutické firmy respektovat smlouvy a zamezila vývozu vakcín, kterých byl nedostatek.

Nizozemsko zpřísňuje protiepidemická opatření, od neděle bude od 17:00 do 05:00 povinně uzavřená většina obchodů a také bary a restaurace. Nařízení bude platit nejméně tři týdny, oznámil premiér Mark Rutte. Školy zatím zůstanou otevřené, studenti na druhém stupni ale musejí nosit roušky, pokud nesedí v lavici.

Německo oznámilo nejvyšší přírůstek počtu nakažených od začátku pandemie. Za uplynulý den tam přibylo 76.414 infikovaných. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn vyzval ke zrušení všech velkých akcí, kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření viru pak vyzvala k omezení kontaktů. Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) oznámila, že svého předsedu si kvůli nákaze opět zvolí na digitálním sjezdu, který se má konat 22. ledna.

Na Slovensku klesl denní přírůstek nově nakažených pod 10.000, ve čtvrtek laboratoře v této pětimilionové zemi při nižším počtu dokončených testů zjistily 9331 nově nakažených. Slovenský ministr financí Igor Matovič navrhl, aby stát poukázkami v hodnotě 500 eur (12.750 Kč) na využití různých služeb motivoval seniory k očkování.

V Rusku za uplynulý den přibylo 34.690 nakažených koronavirem a 1235 úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Celkový trend z posledních dnů je mírně klesající.

Několik policistů bylo zraněno při nočních nepokojích na francouzském ostrově Martinik, kde lidé protestují proti koronavirovým omezením. Terčem útoků a střelby se stali i novináři z několika médií. Policie v souvislosti s násilnostmi zadržela deset lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď