Kuba: Návrat dětí do škol je zásadní podmínka hejtmanů

foto Ilustrační foto - Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) ve velkokapacitním očkovacím centru v pavilonu českobudějovického Výstaviště, které zahájilo 19. ledna 2021 testovací provoz.

České Budějovice - Pokud vláda nedodrží víkendové dohody s hejtmany, na jejichž základě ji vyzvali k vyhlášení nynějšího nouzového stavu, vyzvou hejtmani poslance svých stran, aby nouzový stav dál nepodporovali. Novinářům to dnes řekl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Základní podmínkou hejtmanů je zajištění návratu dětí do škol a antigenních testů pro žáky.

"Neexistuje, že by 1. března nebyly připravené podmínky, aby se mohly děti vracet do škol," řekl dnes Kuba novinářům. "Upozorňujeme vládu, že pokud nedodrží dohody s námi, velmi pravděpodobně nouzový stav zhavaruje a budeme potom našim poslancům doporučovat, aby ho už dál nepodporovali, protože vláda tím jenom ukáže, že dohody dělat nechce," dodal šéf Asociace krajů.

Kuba řekl, že ministerstvo zdravotnictví by mělo stanovit parametry pro nákup antigenních testů ze slin pro školáky. "Jsou trochu méně citlivé, proto se musí opakovat. Je jich na trhu víc, potřebujeme testy, které jsou jednoduché, snadné, dají se provádět přímo ve školách. Výrazně jsem dnes na Ústředním krizovém štábu deklaroval, že je to zásadní podmínka hejtmanů, aby nebyla narušena důvěra mezi kraji a postupem vlády," prohlásil jihočeský hejtman.

Nový nouzový stav, který platí ode dneška, vyhlásil menšinový kabinet ANO a ČSSD kvůli epidemii covidu-19 na dva týdny na základě žádosti hejtmanů po dlouhých víkendových jednáních. Nynější nouzový stav plynule navázal na původní, jehož další prodloužení dolní komora ve čtvrtek neschválila. Na ústavnost postupu vlády panují rozdílné názory.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je neděle 18. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 6°C

Celá předpověď