Křetínský zasáhl do titulní strany časopisu Marianne, stěžují si redaktoři

foto Podnikatel Daniel Křetínský (na snímku z 30. srpna 2016).

Paříž - Většinový vlastník francouzského časopisu Marianne Daniel Křetínský donutil redakci změnit nadpisy na titulní straně dnešního vydání časopisu. Redakce Marianne to uvedla v úterý zveřejněném prohlášení. Jedná se podle nich o nepřípustný zásah do nezávislosti médií. Podle šéfredaktorky časopisu šlo naopak o běžné redakční rozhodnutí, upravená první strana podle ní dobře vystihuje obsah a postoj časopisu. Křetínského komentář se ČTK snaží získat.

Původní verze titulní strany nesla fotografii očí dvou prezidentských kandidátů, centristy Emmanuela Macrona a nacionalistky Marine Le Penové. U prvního z nich stálo "Vztek..." (La colère...), u druhé "...nebo chaos?" (...ou le chaos?). Fotografie zůstala, ale text se změnil. Časopis vyšel ve verzi "Navzdory hněvu... ...zabránit chaosu". Zásahu doznala i citace v podvalu titulní strany.

"Tento zásah našeho majoritního vlastníka, Daniela Křetínského, představuje vážný útok na redakční nezávislost Marianne. Stalo se to přesto, že (Křetínský) osobně a dokonce dvakrát novinářům slíbil, že bude tento základní princip respektovat. Až dosud tak činil," píše Společnost redaktorů Marianne (SRM) v prohlášení.

Křetínský vlastní podíl také ve francouzském deníku Le Monde. V Česku spolu s Patrikem Tkáčem kontroluje společnost Czech News Center a.s., která má v portfoliu mimo jiné i deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

Kritiku redaktorů dnes odmítla šéfredaktorka Marianne Natacha Polonyová, šlo podle ní o běžné redakční rozhodnutí. "O postoji časopisu k prezidentským volbám rozhodlo výhradně vedení redakce," napsala v prohlášení zveřejněném na twitteru. Dodala, že při výběhu titulku brala v potaz jak názor redakce, tak skupiny CMI.

Le Penová na twitteru poděkovala novinářům, že "odhalili vliv peněz na editorská rozhodnutí médií". "Francouzi naivně nevěří kampani lží a pomluv," dodala kandidátka na post prezidentky. Rozhodující druhé kolo voleb se ve Francii koná v neděli 24. dubna.

Redaktoři z SRM Le Penové na twitteru vzápětí odpověděli, že by neměla dát jen na titulky, ale nahlédnout i do obsahu časopisu. Připojili otisky několika stran, na kterých kritizují program Le Penové pro oblast diplomacie, bezpečnosti nebo hospodářství, vždy se slovem chaos v nadpisu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď