Koruna před Velikonocemi mírně oslabila k euru, výrazněji k dolaru

foto Peníze - bankovky - dolary - eura - koruna.

Praha - Česká měna na konci obchodního týdne před prodlouženým velikonočním víkendem oslabila k euru o dva haléře na 25,69 Kč/EUR. Vůči dolaru ztrácela spolu s evropskou měnou a klesla o 15 haléřů na 22,85 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Pražská burza dnes posílila i navzdory ztrátám nejobchodovanější emise, kterou byly akcie ČEZ. Index PX stoupl o 0,43 procenta na 1101,67 bodu.

"Koruna dnes mírně oslabila na hladinu 25,69 Kč/EUR. Postupně tak poztrácela poslední zisky," podotkli analytici Next Finance.

Z ranních hodnot u 25,65 Kč/EUR se kurz vyšplhal ke 25,69 Kč/EUR, popsal obchodování hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Hlavním důvodem byl pád eura na globálním trhu, což se sebou vzalo i lokální měny," doplnil.

Euro k dolaru podle Vejmělka ztrácelo kvůli nepříznivým číslům z eurozóny. "Americkou měnu v odpoledních hodinách navíc podpořilo zveřejnění silných březnových dat maloobchodních tržeb v USA," poukázal.

Pražská burza dnes posílila i navzdory ztrátám nejobchodovanější emise, kterou byly akcie energetické firmy ČEZ. Index PX stoupl o 0,43 procenta na 1101,67 bodu. Nejvýrazněji si polepšily akcie softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Většina ze 13 hlavních emisí pražské burzy dnes oslabovala, nebo stagnovala. V červených číslech skončily i cenné papíry ČEZ, které se podílely na téměř polovině z celkového objemu obchodů na burze. Akcie firmy zlevnily o 0,37 procenta na 537 korun. Nejvíce oslabily akcie textilní společnosti Pegas Nonwovens, a to o 1,04 procenta na 760 korun.

K růstu burzy nejvíce přispěly emise bankovní skupiny Erste a Moneta Money Bank, které patřily k nejobchodovanějším. Cenné papíry Erste zdražily o 0,34 procenta na 951,80 koruny a cenné papíry Monety o 0,69 procenta na 80,35 koruny. Největšího růstu dosáhly akcie Avastu, které si připsaly 3,47 procenta na 89,50 koruny.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,67 25,69
Kč/USD 22,70 22,85

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu oslabily o 0,3 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně oslabily, když index PX ubral 0,3 procenta na 1101,7 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se nejlépe vedlo akciím výrobce antivirových programů Avast, naopak nejvíce oslabily akcie výrobce netkaných textilií PFNonwovens. Předcházející týden české akcie posílily o 1,7 procenta.

"Předvelikonoční zkrácený týden byl ve znamení výsledkové sezony v USA za první čtvrtletí. Tentokrát byl týden víceméně prost tradičních témat jako brexit nebo jednání mezi USA a Čínou. Celkově si zámořské indexy od minulého pátku připsaly zhruba procentní zisky. Zajímavé zisky si připsala také Evropa," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Evropa podle něj těží z lepšící se situace v Číně, která by měla pomoci k oživení také evropskému exportu. Například německý index DAX posílil o 1,7 procenta.

Na pražské burze v uplynulém týdnu nejvíce vzrostla hodnota akcií antivirové firmy Avast, které posílily o 4,1 procenta na 89,50 Kč. Podle Vaníčka za růstem stály hospodářské výsledky za první čtvrtletí, které byly lepší než odhady analytiků. "Pokud vyjmeme ze srovnání tituly jako Philip Morris ČR a Komerční banku, které se v průběhu týdne obchodovaly bez nároku na dividendu, tak se nejhůře dařilo akciím PFNonvovens. Na titulu nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace," doplnil Vaníček. Akcie PFNonwovens oslabily o 2,3 procenta na 760 korun. Podle Vaníčka je u této společnosti nízký objem volně obchodovaných akcií. Potom stačí menší tržní objednávka a cena se relativně výrazně posune.

Nadcházející týden bude zkrácený o pondělní velikonoční svátek. Vaníček očekává, že hlavním tématem na světových trzích bude pokračující výsledková sezona. "Z domácích zpráv připomínáme, že příští pátek se obchodují akcie Monety naposledy s nárokem na hrubou dividendu 6,15 Kč na akcii," uvedl dále Vaníček.

V průběhu příštího týdne se také uskuteční řádné valné hromady, které budou mimo jiné schvalovat navržené dividendy. Komerční banka a Moneta je budou mít ve středu, tabákový Philip Morris ČR v pátek. "Očekáváme, že návrhy budou ve všech případech schváleny," dodal Vaníček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je úterý 18. února 2020

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď