Koruna posílila k dolaru a stagnovala k euru, pražská burza posílila

foto Koruna, mince, peníze, Česká mincovna - ilustrační foto.

Praha - Koruna v úvodu týdne posilovala k oběma hlavním světovým měnám, k dolaru ale výrazněji. Pražská burza dnes znovu posílila. Index PX stoupl o 1,41 procenta na 1308,90 bodu.

Koruna v úvodu týdne posílila k dolaru a spíše stagnovala vůči euru

Ve srovnání s pátečním závěrem vůči němu česká měna zpevnila o 20 haléřů na 23,44 Kč/USD. K euru byl pohyb minimální, koruna si polepšila pouze o tři haléře na 24,70 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

"Koruna pokračovala v plochém trendu posledních dnů, ze kterého je evidentní aktivita ČNB na trhu," uvedl analytik Komerční banky Kevin Tran Nguyen.

Ve středu zasedne rada České národní banky, která bude jednat o úrokových sazbách. Podle analytiků oslovených ČTK je zvýší až o 1,25 procentního bodu. Základní úroková sazba by se tak dostala až na sedm procent, tedy nejvýše od roku 1999. "Zde by mohla nějakou dobu vydržet, vzhledem k novému, spíše holubičímu složení bankovní rady pod vedením nového guvernéra Aleše Michla," uvedl dnes analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

Pokud ale inflační tlaky budou v následujících měsících sílit, není podle něj vyloučené, že i nová bankovní rada sáhne k dalšímu zvýšení úrokové sazby. "Zde trhy předpokládají, že by sazba mohla stoupnout až na 7,5 procenta," dodal Tupý.

Pražská burza posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ a Komerční banky

Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu

Cenné papíry ČEZ a Komerční banky dnes dosáhly největších objemů obchodů i nejvýraznějších posílení z hlavních emisí pražské burzy. Akcie Komerční banky si připsaly 3,14 procenta na 690 korun a akcie ČEZ 2,29 procenta na 1204 korun. "Investoři příznivě přijali zprávu, že ministerstvo financí podalo návrh na navýšení dividendy u elektrárenské společnosti (ČEZ) ze 44 korun na 48 korun. Nicméně mírným negativem je oddálení výplaty o tři měsíce," komentoval zdražení akcií ČEZ makléř Fio banky Josef Dudek.

Ministerstvo financí dnes oznámilo, že navrhuje, aby firma ČEZ vyplatila akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Vedení společnosti chce na červnové valné hromadě navrhnout dividendu 44 korun. Ministerstvo chce zároveň prodloužit termín pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu, aby měla společnost dostatečný čas, získat likviditu. Největším akcionářem ČEZ s podílem zhruba 70 procent je stát, prostřednictvím právě ministerstva financí.

Růst dnes zaznamenalo šest z deseti hlavních emisí burzy a tři emise stagnovaly. Oslabila tak pouze jedna z hlavních emisí, a to cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR. Odepsaly 0,25 procenta na 16.200 korun.

Česká měna dnes zpevnila k oběma hlavním světovým měnám. Koruna k 17:00 posílila oproti předchozímu závěru k euru o tři haléře na 24,70 Kč/EUR a k dolaru o 20 haléřů na 23,44 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

24,73

24,70

Kč/USD

23,64

23,44

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď