Koruna oslabila k euru ke 26 Kč, přišla tak o středeční zisky

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna v pátek oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K euru ztratila proti čtvrtečnímu závěru 18 haléřů a týden zakončila na 26,01 koruny za euro. Přišla tak o téměř celé středeční posílení, které českou měnu posunulo na nejsilnější hodnotu od poloviny února. I tak ale koruna vůči euru uzavírá silnější než před velikonočními svátky. Vyplývá to z dat na webu Patria Online. K dolaru koruna oslabila o 17 haléřů na 21,87 Kč/USD. Pražská burza na závěr týdne posílila o třetinu procenta.

Podle analytičky Next Finance Markéty Šichtařové za dnešním pohybem koruny nestály nové zprávy, jen technické faktory. "Z většího nadhledu se nic nemění. Koruna má stále prostor k posílení," uvedla.

Koruna ráno oslabila během necelých tří hodin a mnoho spekulantů podle Šichtařové využilo příležitosti, že byl kurz nejslabší od poloviny února, a koruny prodalo.

Burzovní index PX v pátek stoupl o 0,34 procenta na 1091,83 bodu. Víc než procento přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, téměř o dvě procenta si polepšily cenné papíry pojišťovny VIG. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna oslabila k euru i dolaru.

Do kladných hodnot index PX vytáhla až druhá polovina obchodního dne, uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota. Za celý zkrácený obchodní týden pražská burza zakončila bez výraznějších změn, doplnil makléř Fio banky Josef Dudek.

Akcie ČEZ rostly ve všech čtyřech obchodních dnech tohoto týdne. Dnes vzrostly o 1,15 procenta na 571,50 koruny. "V odpoledních hodinách se objevila zpráva o navýšení cílové ceny pro energetickou společnost od Biuro Maklerskie mBanku na 693 Kč z předchozích 601 Kč," upozornil Dudek.

Cenné papíry pojišťovny VIG zdražily o 1,88 procenta na 595 korun. Z dalších finančních emisí šla vzhůru také Erste Bank o 0,27 procenta na 756 korun, naopak Moneta Money Bank klesla o 0,70 procenta na 77,65 Kč a Komerční banka o 0,29 procenta na 678 korun.

"Podividendový pokles částečně korigoval Philip Morris," poukázal Dudek. Akcie tabákové firmy dnes přidaly 0,69 procenta na 14.600 korun. Cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast zpevnily o čtvrt procenta na 143 korun.

Během celého zkráceného týdne akcie na pražské burze stagnovaly. Index PX klesl o 0,01 procenta na 1092 bodů. Nejvíce posílily akcie elektrárenské společnosti ČEZ, největší pokles naopak postihl akcie Moneta Money Bank. Předchozí týden akcie klesly o 0,2 procenta.

"Pro většinu evropských trhů se zkrácený povelikonoční týden nesl v relativně klidném tempu v očekávání zahájení výsledkové sezony v zámoří. Investoři sledovali dluhopisový trh, kde další komentáře centrálních bankéřů o zachování uvolněné měnové politiky přinášely uklidnění. To podpořilo riziková aktiva včetně akcií, které (například index S&P 500) v zámoří dosáhly na nová historická maxima," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček .

Pravidelná data ohledně pandemie v minulém týdnu poněkud ustoupila do pozadí, což podle něj rovněž přispělo ke kladnému pohledu na akciové trhy. Konkrétně pak index S&P 500 přidal 2,1 procenta. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidala 1,1 procenta.

Nejlepší výkon za tento týden předvedly akcie ČEZ, které posílily o 3,2 procenta na 571,50 Kč. Podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty je podporovaný růstem ceny elektřiny na desetiletá maxima.

Propad nastal u akcií Philip Morris ČR, které přišly o sedm procent na 14.600 Kč. Od středy se firma obchoduje bez dividendy. "Pokud od této technické skutečnosti odhlédneme, tak nejvíce zaostávala Moneta (o 2,9 procenta na 77,65 Kč)," upozornil Trampota. Cena banky klesla zejména v úterý a dostala se pod hranicí dobrovolné nabídky od PPF (80 Kč).

V příštím týdnu bude v zámoří zahájená výsledková sezona za první kvartál. Jako tradičně první budou velké banky. Celkově jsou analytici spíše mírně pozitivní, což může přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Vedle výsledkové sezony budou nadále platné další faktory jako dluhopisový trh či dění kolem pandemie. "Celkově jsme na příští týden lehce optimističtí," uzavřel Vaníček.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Pátek kolem 17:00

Kč/EUR

25,83

26,01

Kč/USD

21,70

21,87

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď