Koruna oslabila k euru i dolaru

foto Bankovky - eura - dolary - koruna.

Praha - Česká měna dnes mírně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 koruna oproti předchozímu závěru oslabila k euru o dva haléře na 25,16 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 22,82 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza se dnes vrátila na devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 pct. na 1142,95 bodu. Pomohly mu akcie Erste, ČEZ nebo Avastu.

"Tuzemská měna nadále drží silné úrovně, i když ve druhé polovině týdne byla patrná korekce předchozích zisků," sdělil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Koruna nadále profituje z atraktivního úrokového diferenciálu. Situace v reálné ekonomice ale až tak růžová není. Že česká ekonomika v posledních měsících loňského roku znatelně zpomalila a v podstatě ji doběhla německá průmyslová recese, potvrdil dnešní výsledek lednového konjunkturálního průzkumu," doplnil.

Důvěra v českou ekonomiku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu v lednu oslabila z prosincových 99,1 bodu na 98,1 bodu, a dostala se tak na nejnižší úroveň od léta 2014. Hlavní příčinou byl pokles důvěry spotřebitelů. Mezi podnikateli se nálada meziměsíčně téměř nezměnila.

Pražská burza se dnes po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta na 1142,95 bodu, což je nejvyšší hodnota od začátku srpna roku 2011. Burze pomohly k růstu akcie bankovní skupiny Erste, energetické firmy ČEZ nebo softwarové společnosti Avast.

Index pražské burzy se na nejsilnější hodnoty od srpna 2011 dostal už ve středu a nyní si proti středě ještě polepšil. K případnému překonání rekordu z roku 2011 má ale daleko. V srpnu 2011 index PX vystoupal na skoro 1180 bodů, a v první polovině roku 2011 opakovaně překonal hodnotu 1270 bodů.

Ke dnešnímu růstu pomohly burze především posilující emise Erste, ČEZ a Avastu, se kterými se obchodovalo v největších objemech. Akcie Avastu zdražily o 2,50 procenta na 164 korun, což byl nejvýraznější růst z hlavních emisí. Cenné papíry Erste si polepšily o 1,50 procenta na 853,60 koruny a cenné papíry ČEZ o 0,10 procenta na 518 korun. Oslabily naopak třeba akcie textilní společnosti Pegas Nonwovens, a to o 0,57 procenta na 700 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,14 25,16
Kč/USD 22,76 22,82

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu vystoupily na devítileté maximum

Akcie na pražské burze během uplynulého týdne posílily na devítileté maximum, index PX stoupl o 0,9 procenta na 1143 bodů. Vyplývá to z výsledků burzy. Nejvíce zpevnily opět akcie antivirové společnosti Avast, naopak největší pokles postihl akcie Tatry Mountain Resorts. Předchozí týden akcie neopatrně klesly o 0,1 procenta.

Index pražské burzy se na nejsilnější hodnoty od srpna 2011 dostal už ve středu a dnes si proti středě ještě polepšil. Podle analytiků společnosti Next Finance rostou v prvním měsíci každého roku ceny akcií výrazněji než obvykle. Důvodem je, že se k akciím na začátku ledna vracejí investoři, kteří se jich před koncem roku zbavovali.

Ve čtvrtém lednovém týdnu se investoři zajímali o čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, výsledkovou sezonu, ekonomické fórum v Davosu a nebezpečnou nákazu neznámým koronavirem původem z Číny. Právě informace o šíření koronaviru způsobily na akciových trzích jistou nervozitu. "Domácí index PX odolával nervozitě," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Avast zaznamenal nová maxima s růstem o 5,8 procenta na 164 Kč. Ani tentokrát u firmy nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Akcie společnosti jsou v posledních měsících v oblibě investorů poté, co zmizelo riziko prodejů podílů původních majitelů z řad private equity fondů.

Naopak největší pokles týdne postihl akcie TMR, které přišly o 4,7 procenta na 905 Kč. U společnosti se neobjevila žádná kurzotvorná zpráva. Vzhledem k nízkému objemu obchodování může i menší objednávka způsobit větší výkyv ceny, a proto přisuzuje Vaníček pokles z minulého týdne spíše technickým faktorům obchodování.

V příštím týdnu se investoři zaměří na situaci okolo rozšiřování nákazy neznámým koronavirem, středeční zasedání americké centrální banky Fed, výsledkovou sezonu a páteční vystoupení Velké Británie z EU. "Očekáváme, že pokud se bude dále zhoršovat situace kolem nákazy koronaviru v Číně, tak trhy zůstanou nervózní a mohlo by dojít i k jistému vybírání lednových zisků," odhadl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 11:00 6°C

Celá předpověď