Koruna oslabila k euru a vůči dolaru posílila, pražská burza stagnovala

foto Euro, dolar a koruna - ilustrační foto.

Praha/Londýn/New York - Česká měna na výsledek prezidentských voleb příliš nereagovala. K euru dnes koruna ve srovnání s pátečním závěrem oslabila o tři haléře na 23,85 Kč/EUR. Vůči dolaru naopak o šest haléřů posílila. V 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 21,91 Kč/USD. Pražská burza dnes stagnovala. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Koruna dnes oslabila mírně k euru, vůči dolaru naopak posílila

Podle analytika Purple Trading Jaroslava Tupého neměly volby na korunu výrazný vliv částečně i proto, že zvolený prezident Petr Pavel nemá v příštích pěti letech prakticky možnost ovlivnit složení bankovní rady České národní banky. "Pro korunu bude důležitější vyhlášení úrokových sazeb tento týden ve čtvrtek, respektive následný projev guvernéra ČNB Aleše Michla," dodal Tupý.

Pražská burza stagnovala, akcie ČEZ oslabily

Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,02 procenta na 1331,30 bodu. Ztrácely třeba akcie energetické firmy ČEZ, naopak posilovaly například akcie Komerční banky. 

Z deseti hlavních emisí pražské burzy dnes stagnovaly čtyři. V červených číslech skončily tři emise. Největší propad postihl cenné papíry ČEZ, se kterými se zároveň obchodovalo v největším objemu. Odepsaly 0,98 procenta na 911 korun. "U akcií ČEZ jsme po silném růstu z minulých dní byli svědky vybírání zisků," sdělil makléř Wood & Company Vladimír Vávra. "V případě ČEZ to je teprve čtvrtá záporná obchodní seance od začátku tohoto roku," doplnil analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Propad nejobchodovanější emise částečně kompenzovalo třeba posílení cenných papírů s druhým největším objemem obchodů, kterými byly akcie Komerční banky. Polepšily si o 1,10 procenta na 733 korun. Nejvýraznějšího růstu dosáhly akcie zbrojovky Colt CZ, které zdražily o 1,57 procenta na 584 korun.

Dolar se ke koši hlavních měn drží bez výraznějších změn, euro mírně zpevňuje

Americký dolar se dnes ke koši hlavních světových měn drží bez výraznějších změn, investoři čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky (Fed) k měnové politice. Euro si vůči dolaru krátce před 17:00 SEČ připisovalo zhruba desetinu procenta na 1,0880 USD. K jeho růstu přispěly údaje o vývoji inflace ve Španělsku, které podpořily očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) tento týden úroky zvýší výrazněji než Fed.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se odpoledne držel v blízkosti 102 bodů. Nachází se tak hluboko pod dvacetiletým maximem 114,78 bodu, na které se vyšplhal koncem loňského září. Za poklesem indexu stojí očekávání investorů, že Fed by se mohl blížit ke konci nynějšího cyklu zpřísňování měnové politiky.

Na prosincovém zasedání Fed ve snaze bojovat s inflací zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Tempo zvyšování úroků tak sice proti předchozím zasedáním zpomalil, zároveň však signalizoval, že úroky budou ještě určitou dobu pokračovat v růstu.

Finanční trhy předpokládají, že tento týden Fed úrokové sazby zvýší pouze o čtvrt procentního bodu. Investoři budou pozorně sledoval, zda centrální banka nenaznačí, ke kolika dalším zvýšením úroků by ještě mohla přikročit, uvedla agentura Reuters.

ECB bude o nastavení úrokových sazeb rozhodovat ve čtvrtek. Euro dnes podpořila zpráva, že meziroční růst inflace ve Španělsku v lednu poprvé za půl roku zrychlil.

"Dnešní data podpoří očekávání, že ECB ve čtvrtek zvýší úroky o půl procentního bodu," uvedl analytik Niels Christensen ze společnosti Nordea.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

23,82

23,85

Kč/USD

21,97

21,91

Zdroj: Patria Online

mtj mha

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď