Koruna mírně oslabila k euru a zpevnila k dolaru, burza rostla

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky - ilustrační foto.

Praha - Koruna zakončila týden bez větších výkyvů. K euru oslabila o haléř na 25,81 Kč/EUR. Vůči dolaru česká měna posílila o čtyři haléře, v 17:00 se podle Patria Online obchodovala za 23,24 Kč/USD. Pražská burza třetím dnem rostla.

"Kurz nepředvádí v posledních dnech výraznější pohyby. Tak tomu bude i na začátku příštího týdne," uvedla ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Burzovní index PX si v pátek připsal 0,31 procenta a týden zakončil na 1045,55 bodu. Nahoru dnes burzu táhly cenné papíry výrobce antivirových programů Avast, které stouply o 3,67 procenta na 113 korun. Dařilo se také akciím Komerční banky a energetického ČEZ. Ztráty zaznamenaly zejména akcie Erste Group Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Akcie Avastu zhodnotily i ve čtvrtek o více než tři procenta a za celý tento týden si připsaly více než osm procent. Minulý týden, kdy Avast zveřejnil výsledky za pololetí, stouply akcie o 13 procent. Na pražské burze se od loňska obchoduje 40 procent akcií Avastu, 38 procent drží zakladatelé, 13 procent CVC Capital a zbytek zaměstnanci.

Avast zvýšil v pololetí tržby o 9,2 procenta na 9,7 miliardy korun, provozní zisk stoupl o 6,5 procenta na 5,46 miliardy korun. Podle generálního ředitele Avastu Ondřeje Vlčka se firmě vrací investice do inovací. Avast je podle tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě. Jeho produkty pod značkami Avast a AVG využívá více než 400 milionů uživatelů.

Nejobchodovanějším titulem pražské burzy byly opět akcie Komerční banky, které zhodnotily o 0,37 procenta na 818 korun. Obstaraly téměř třetinu obchodů burzy. Druhým titulem s výraznými obchody byly akcie ČEZ, které přidaly 0,48 procenta a týden zakončily na 519 korunách. Celkový zobchodovaný objem burzy dosáhl dnes 254,3 milionu korun, což je více než polovina průměrných denních obchodů za poslední rok.

Hlavní brzdou pátečního obchodování byly akcie Erste Group Bank, které klesly o 1,46 procenta na 780,80 koruny. Nedařilo se ani operátorovi O2 se ztrátou 0,46 procenta či pojišťovně VIG, jejíž akcie přišly o půl procenta. Dolů zamířily také cenné papíry Kofoly s poklesem o 0,67 procenta a Monety Money Bank s poklesem o 0,13 procenta. Polepšily si naopak akcie mediální CME, textilky Pegas Nonwovens, likérky Stock a provozovatele horských středisek TMR.

Za velý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily, index PX stoupl o 0,9 procenta na 1045,5 bodu. V týdnu se opět nejlépe vedlo akciím výrobce antivirových programů Avast. Naopak nejvíce oslabily akcie Komerční banky. Předcházející týden české akcie posílily o 1,3 procenta.

"V uplynulém týdnu nastalo na finančních trzích určité uklidnění. Výnos amerického desetiletého dluhopisu přestal po třech týdnech prudce klesat, což si mohou investoři vykládat tak, že již neroste dále pravděpodobnost recese. Uklidnění na dluhopisovém trhu a připravenost americké centrální banky Fed snižovat sazby podpořily riziková aktiva a americké akciové indexy za týden přidaly dvě až tři procenta. V Evropě byl růst tlumenější, indexy rostly o jedno až dvě procenta," popsal vývoj na trzích analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Hvězdou týdne na pražské burze se stal výrobce antiviru Avast, který přidal silných 8,65 procenta na 113 Kč. Podle Trampoty je to pokračující reakce na výborné výsledky zveřejněné před týdnem a zlepšení výhledu. Za poslední dva týdny tak Avast vyskočil téměř o 23 procent. Nejhůře si vedla Komerční banka, která přišla o dvě procenta na 818 Kč.

Obchodování v příštím týdnu může být zatíženo odvetným opatřením Číny, které bylo zveřejněno dnes. Tento krok dále prohloubil obchodní válku a komplikuje rozhovory mezi oběma stranami. "I přes podporu, kterou trhům poskytuje současná rétorika amerického Fedu, podle nás budou pokračovat zprávy o možné recesi ve světovém hospodářství. Očekáváme tak další rozkolísané obchodování i v příštím týdnu," uzavřel Trampota.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,80 25,81
Kč/USD 23,28 23,24

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď